Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Żbiki w Leśnym Parku Niespodzianek

Nadesłane do Redakcji przez Leśny Park Niespodzianek:

W Naszym Leśnym Parku Niespodzianek możemy pochwalić się parą czystej krwi Żbików, które w tym roku doczekały się aż 3 ślicznych, zdrowych kociaków! Jest to niezwykły sukces, zważając na duże trudności rozmnażania w niewoli. W środowisku naturalnym rodzicom było by niezwykle cieżko wychować tak liczne potomstwo, natomiast w Parku mają doskonałą opiekę i codziennie dostarczany zróżnicowany pokarm dla jak najlepszego rozwoju kociąt i oczywiście dla kondycji karmiącej mamy. Co niezwykłe, nasza para wspólnie opiekuje się potomstwem, a tata maluchów jest wobec nich bardzo wyrozumiały i troskliwy.

Zachęcamy więc do odwiedzin i obserwacji tych niezwykle rzadkich kotów!


Żbik (Felis silvestris) to jeden z dwóch gatunków rodziny kotowatych występujących w naszym kraju. To średniej wielkości ssak drapeżny wyglądem dla niedoświadczonego obserwatora łudząco przypominający kota domowego, jednakże jest większy i masywniejszy. Sierść jest również dłuższa niż u kota domowego, w kolorach od szaro-żółtego do ciemnszarego, jedwabista i bardzo gęsta. Żbiki są delikatnie pręgowane, natomiast bardzo widoczna jest charakterystyczna ciemna prega na grzbiecie i prążki na grubym, puszystym stosunkowo krótkim ogonie.Żbiki prowadzą nocny i drapieżny tryb życia. Są bardzo skryte i tajemnicze.

Ze względa na duże podobieństwo do kotów oraz zasiedlne przez żbiki tereny coraz bliżej ludzi. Niestety, powstaja krzyżówki ze zdziczałymi kotami, co prowadzi do coraz mniejszej populacji czystych genetycznie osobników. Co za tym idzie, żbiki są na skraju wymarcia! Szacuje się, że populacja Żbików na terenie Polski nie przekracza 200 osobników!

Kolejnym problemem populacji żbików, jest wypieranie ich z terenów łownych przez inne gatunki drapieżników jak borsuki, kuny, lis, wilki oraz ptaki drapieżne. Największe zagrożenie stanowią jednak gatunki obce w naszym środowisku takie, jak Szop pracz czy Jenot, które szybko się rozmnażają i bardzo dobrze pszystosowują się do naszego klimatu. Roznoszą one również obce pasożyty, niebezpieczne dla rodzimych zwierząt.

źródło:
dodał: autor

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-07-19 09:57:37
gość: Kiery ślimok to pisoł? -".... Największe zagrożenie stanowią jednak gatunki obce w naszym środowisku takie, jak Szop pracz czy Jenot, które szybko się rozmnażają i bardzo dobrze pszystosowują się do naszego klimatu." Mógl lepij napisać-"pszystosofują"-mamlas ale gańba.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.