Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Kontakt24

wyświetleń: 1482komentarzy: 0

Edith Piaf w 100. rocznicę urodzin

2015.12.21 11:54

Autor: artis

Dokładnie 100 lat temu, w niedzielę 19 grudnia 1915 roku w Paryżu przyszła na świat legenda francuskiej piosenki, Edith Piaf. Z tej to okazji powstał spektakl słowno – muzyczny „Chaja&Edith”, który zaprezentowany został w sobotę 19 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Goleszowie. „Chaja&Edith to historia dwóch kobiet, które nigdy się nie spotkały, żyją w całkowicie odmiennych światach, a jednak mają wiele wspólnego. Obie przychodzą na świat grudniowej, zimowej nocy. Swoje dziecięce lata przeżywają w biedzie. Obie swoją odwagą, życiową energią i przebojowością podbijają świat. Osiągają sukces i popularność dzięki swojej wytrwałości. Mają jeszcze jedną wspólną cechę – 147 centymetrów wzrostu.

Spektakl „Chaja&Edith” powstał w 100. rocznicę urodzin Edith Piaf oraz w 50. rocznicę śmierci Chaji Heleny Rubinstein – wielkiej damy imperium kosmetycznego, urodzonej na krakowskim Kazimierzu. Ma na celu upamiętnienie obu postaci, ale także przybliżenie sylwetki Heleny Rubinstein, która jako jedna z najbogatszych kobiet w historii świata jest postacią mało znaną.

W spektaklu wykorzystano fragmenty książek  Michèle Fitoussi – „Helena Rubinstein, kobieta, która wymyśliła piękno” oraz Edith Piaf – „Na balu szczęścia. Autobiografia”.

Muzyka, która odgrywa w spektaklu główną rolę zabiera słuchacza w podróż na XIX wieczny krakowski Kazimierz oraz do Paryża XX wieku.

Pomysłodawcą spektaklu jest Małgorzata Hauptmann, również ona zajęła się doborem tekstów oraz utworów muzycznych. Opracowania muzycznego dokonał Jean – Claude Hauptmann.

Wykonawcami natomiast była Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jean – Claude’a Hauptmanna oraz Wojciecha Wantuloka. Solowe partie instrumentalne wykonali Julia Mitas i Jacek Heczko. Partie wokalne natomiast - Aleksandra Malina, Marta Cienciała, Piotr Sikora, Filip Hauptmann, Elżbieta Zwias, Paweł Cienciała oraz Rafał Herma. Chaję i Edith wspominały Anita Binek oraz Alina Mazur.

Organizatorami spektaklu było Stowarzyszenie Muzyczne ARTIS oraz Gminny Ośrodek Kultury w Goleszowie.

W imieniu wykonawców chcemy złożyć serdeczne podziękowania publiczności, która mimo świątecznych przygotowań znalazła czas i wypełniła salę GOK-u do ostatniego miejsca. Dziękujemy firmie Diehl – Metering z Bażanowic, Bankowi Spółdzielczemu z Cieszyna – oddział w Goleszowie, Urzędowi Gminy w Goleszowie oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Goleszowie.

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę firmy ALT PRO KAMIL KURCJUS, która zajęła się stroną techniczną - nagłośnieniem oraz światłami. www.estrada.altprogroup.pl

W ten szczególny, przedświąteczny czas w imieniu wszystkich wykonawców życzymy zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia. Aby ten czas spędzony w gronie najbliższych napełnił Wasze serca spokojem i radością, a z Betlejem przyniósł nadzieję i pociechę.

Orkiestra Kameralna i Soliści pod dyrekcją Jean – Claude’a Hauptmanna

Stowarzyszenie Muzyczne ARTIS

zródło: OX.PL
dodał: artis 2015.12.21 11:54
drukuj artykuł

Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.
Kontakt z redkacją .