Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2221komentarzy: 0

Partnerstwo szkół - Cieszyn - Puck

2016.03.21 21:10

Autor: amorc

Cieszyn i Puck są miastami partnerskimi od 2002 r. W bieżącym roku współpracę nawiązały dwie szkoły z Cieszyna i Pucka, czyli Publiczne Gimnazjum im. Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku i nasze Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej prezentacji informującej o kooperacji dwóch szkół, która znajduje się pod adresem flipsnack.com . Prezentacja zawiera plakaty następujących uczennic: G3 - Zuzanny Macury (2c), Marzeny Przybyły (2c), Zuzanny Scherle (2c) oraz uczennic Publicznego Gimnazjum w Pucku: Zuzanny Roszmann (3A), Igi Busz (3A), Aleksandry Hinz (2C), Anny Kortas (2C), Klaudii Klepin (1C) i Roxany Markowtz (1C).

"Współpraca partnerska to spotkanie dwóch gmin w celu realizacji wspólnych interesów, i zacieśniania więzów przyjaźni z uwzględnieniem europejskiej perspektywy." (cyt. za Jean Bareth). Jednakowo ważne jak zaangażowanie we współpracę władz lokalnych jest zaangażowanie mieszkańców. Jednym słowem – nie ma współpracy bez aktywnego udziału mieszkańców. Cieszyn i Puck nawiązują coraz aktywniejszą współpracę partnerską, także poprzez zaangażowanie swoich placówek oświatowych. Dobra współpraca partnerska może przynieść wiele korzyści dla społeczności lokalnej i gminy. Spotkania ludzi z rożnych części kraju dają możliwość wspólnego poznania się, wymiany poglądów i doświadczeń. Na płaszczyźnie edukacyjnej ta współpraca może przejawiać się w porównaniu codziennego funkcjonowania szkół, sposobie zarządzania, prowadzeniu zajęć dodatkowych oraz projektów edukacyjnych i europejskich. Jest to także okazja zainicjowania przyszłych wspólnych działań. Najlepszym rozwiązaniem dla współpracy partnerskiej, w tym współpracy szkół, jest długoterminowe zaangażowanie partnerów, a nie krótka współpraca w ramach danego projektu. Uczenie się, jest zbieraniem doświadczeń, a partnerstwo ma szkole w tym pomagać. Jego celem jest kształtowanie wśród uczniów postawy otwartości i odpowiedzialności za otaczający ich świat. Oznacza więc wspólną pracę nauczycieli i uczniów z dwóch zaprzyjaźnionych szkół. Aktualnie realizujemy wspólny projekt fotograficzny polegający na zaangażowaniu uczniów Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie i Publicznego Gimnazjum im. Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku. Celem konkursu jest wybór najładniejszych zdjęć pokazujących walory turystyczne Cieszyna i Pucka, które po umieszczeniu na profilach szkół na Facebooku poddane zostaną głosowaniu uczniów. Fotografie, które otrzymają największą ilość głosów zostaną nagrodzone.

Mamy nadzieję, że obiecujący początek współpracy będzie pozytywnym bodźcem dla jej zacieśniania, a kooperacja szkół przyczyni się do nawiązania prywatnych relacji z uczniami i nauczycielami ze szkoły partnerskiej.


Tekst: Gimnazjum nr 3 w Cieszynie

zródło: OX.PL
dodał: amorc 2016.03.21 21:10
drukuj artykuł

Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.
Kontakt z redkacją .