Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Goście ze Schwabach w Przedszkolu Towarzystwa Ewangelickiego

Parafia Ewangelicka w Cieszynie współpracuje z parafią ze Schwabach na wielu płaszczyznach. 12 kwietnia rozpoczęła się współpraca miedzy naszym przedszkolem a trzema przedszkolami które właśnie prowadzi Parafia Ewangelicka z Schwabach. Wizyta gości była przygotowywana od wielu miesięcy. Siedmioosobowa delegacja z ks. dr Paulem-Hermannem Zellfelderem na czele przyjechała we wtorkowe popołudnie do Polski. Pierwszym punktem wizyty było zwiedzanie przedszkola i spotkanie z wszystkimi nauczycielami naszego przedszkola, honorowym gościem naszego spotkania był proboszcz cieszyńskiej parafii ks.Janusz Sikora.Na spotkaniu zaprezentowałyśmy gościom krótką historię budynku przedszkola, omówiłyśmy jak funkcjonuje nasza placówka, jakie programy realizują nasi wychowankowie, przedstawiłyśmy całą ofertę oraz omówiłyśmy imprezy z ostatniego roku z prezentacją zdjęć z tych spotkań. Po naszej prezentacji poprosiłyśmy o zaprezentowanie się tamtejszych przedszkoli. Każda z pań dyrektorek omawiała pracę swojego przedszkola. Dla nas –polskich nauczycieli ciekawostką było „Centrum rodziny” które jest prowadzone przy parafii w Schwabach. Pani dyrektor opowiedziała o integracji różnych narodów w tym centrum oraz pomoc tym rodzinom w adaptacji niejednokrotnie do nowych warunków życia. Ciekawostką która wzbudziła wśród uczestników spotkania uśmiech było omawianie jadłospisów w przedszkolach – my mamy alergików którym przygotowujemy odpowiednie dania a w Niemieckich przedszkolach mają dzieci z dwudziestu różnych krajów co łączy się z różnymi wyznaniami i muszą dostosować jadłospisy np.do muzułmanów. Tematów do omówienia było wiele od prowadzenia zajęć, realizowania podstawy programowej do omówienia szczegółów związanych z wykształceniem i zatrudnieniem nauczycieli. Po dwugodzinnym spotkaniu w przedszkolu zaprosiliśmy gości na kolację gdzie dalej były omawiane ciekawe dla nas i dla gości kwestie.

W środę zaprosiliśmy gości na wycieczkę z dziećmi. Chciałyśmy im pokazać jak w praktyce wyglądają wycieczki naszych przedszkolaków. Odpowiadając na zaproszenie ks. Jana Badury pojechaliśmy do Pszczyny. Państwo Badurowie zaprosili nas do zwiedzania zagrody żubrów, trafiliśmy idealnie na karmienie ogromnych zwierząt. Każdy przedszkolak mógł z bliska zobaczyć te ciekawe zwierzęta, w dalszej części oglądaliśmy jelenie, kozice, osiołka i pięknego pawia, który jak na zamówienie zaprezentował swój piękny ogon. W zagrodzie zwiedzaliśmy też tradycyjny stary dom – skansen, las jako ekosystem, warstwy lasu, ptasi śpiew, leśniczy jako opiekun lasu i zwierząt, różne gatunki drzew i roślin. Po zwiedzaniu zagrody przeszliśmy parkiem na Parafię Ewangelicką w Pszczynie. W czasie spaceru ks. Badura który był naszym przewodnikiem opowiedział historię Pałacu i Parafii naszym gościom. Po wyczerpującym spacerze przyszedł czas na przygotowany dla nas poczęstunek, na który zaprosili nas pani Jadwiga i Jan Badurowie. Przedszkolaki jadły ze smakiem rogaliki i ogromne pączki. Z pełnymi brzuchami mogliśmy dalej zwiedzać pszczyński kościół. Ksiądz Badura tak pięknie opowiadał historię kościoła że wszyscy słuchali z wielką uwagą. Na koniec zaśpiewaliśmy naszym gospodarzom piosenki które uczymy się w przedszkolu. Zmęczeni wróciliśmy do autobusu. Jednak droga powrotna okazała się zbawienna dla naszych dzieci z autobusu wysiedli pełni sił do zabawy.

Po obiedzie zaprosiłyśmy gości na zwiedzanie Cieszyna i poznanie historii naszego miasta. Następnym punktem spotkania była wizyta w Chacie Kawuloka w Istebnej.

Leżąca na Szlaku Architektury Drewnianej chata jest wspaniale zachowanym przykładem dawnego domu góralskiego. Zbudowana w 1863 r. posiada klasyczny dla tamtego okresu układ wnętrz. W środku zgromadzone zostały elementy tradycyjnego wyposażenia istebniańskiej chałupy, zobaczyć można tu m.in. piec kurlawy, stół z kamiennym blatem, ławy, czy też archaiczne naczynia. Dużą atrakcją są instrumenty pasterskie, na których grę prezentuje kustosz chaty.

Kontynuując temat historii naszego regionu, odwiedziliśmy też Muzeum koronki w Koniakowie.

Koronka koniakowska to rękodzieło o ponad 200 letniej tradycji, dzięki niej Koniaków jest znany na całym świecie. Z koronki koniakowskiej tradycyjnie wykonywano serwety i obrusy okrągłe, owalne i prostokątne, które zdobiły ołtarze, stoły oraz elementy ubioru. W izbie im. Marii Gwarek można zobaczyć także niedokończoną serwetę, wykonywaną na zamówienie królowej angielskiej Elżbiety. Serweta miała być chlubą słynnej koronkarki Marii Gwarek. Nieoczekiwanie jednak zmarła ona podczas pracy nad nią, a serweta nigdy nie dotarła do Anglii.

Ostatnim punktem naszej wyprawy była kolacja w góralskiej karczmie. Po tak intensywnym dniu wszyscy z chęcią udali się na zasłużony odpoczynek.

Następny dzień został zaplanowany w przedszkolu. W czwartek goście uczestniczyli w zajęciach rytmiki, angielskim oraz zajęciu ogólnym w grupie pięciolatków. Nauczyciele oglądali program z języka angielskiego wg którego są prowadzone zajęcia w naszym przedszkolu oraz książki w poszczególnych grupach. Po zajęciach zwiedzili Muzeum Protestantyzmu, zapoznali się ze zbiorami Biblioteki i Archiwum im. B.R. Tschammera. Po powrocie do przedszkola przy wspólnym obiedzie był czas na wymianę doświadczeń na temat pracy z dziećmi w naszych placówkach.

Wizyta przebiegła w bardzo miłej atmosferze i zakończyła się omawianiem planów na kolejne partnerskie przedsięwzięcia.

„Jakże nie pisać wierszy, jakże nie
płonąć w podzięce.
Za dar najpiękniejszy, za SERCE”.


Tymi słowami pragniemy przekazać najserdeczniejsze
podziękowania dla pani Jadwigi i ks.Jana Badury za zorganizowanie i zasponsorowanie wycieczki do Pszczyny dla naszych przedszkolaków.


Przedszkolaki i panie z Przedszkola Towarzystwa Ewangelickiego

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.