Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Koper po raz 21-wszy do Niemiec!

Od 21 lat trwa partnerska wymiana międzyszkolna pomiędzy II LO im. M. Kopernika w Cieszynie, a  niemieckim Gimnazjum w Annweiler am Trifels.

W 1990 roku wymiana ta została zapoczątkowana z inicjatywy niemieckiej, ówczesny nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie, pan Albert Schmidt, bardzo chciał nawiązać partnerskie stosunki między naszymi krajami i dziwnym zrządzeniem losu trafił do Cieszyna. Ze strony polskiej współpracy tej podjęła się nauczycielka języka angielskiego, pani Aleksandra Żelińska. Przez 21 lat odwiedzali się zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, nawiązano wiele przyjaźni, poznawano kulturę i zwyczaje obu krajów. Wyjazdy te nie byłyby możliwe, zwłaszcza w początkowych latach wymiany, gdyby nie dotacje. Od wielu lat wyjazdy te są dofinansowane przez międzynarodową organizację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

W tym roku młodzież równie chętnie wyruszyła w podróż do Niemiec, aby poznać inną kulturę, styl życia, a także metody nauczania w niemieckiej szkole. Jak co roku, uczniowie gościli w domach niemieckich koleżanek i kolegów, uczęszczali wraz  z nimi na zajęcia oraz brali udział w licznych wycieczkach i imprezach. W wyjeździe wzięli udział Patryk Broda, Dominik Hanzel, Mateusz Knop, Elżbieta Kożuchowska, Joanna Kożusznik, Izabela Krzywda, Maciej Księżyc, Tomasz Machej, Żaneta Macura, Radek Madecki, Izabela Ńawrat, Katarzyna Olszewska, Ewelina Przybyło, Karolina Szostok, Magdalena Szwarc oraz Julia Wesołowska. Opiekę nad grupą pełniły Aleksandra Żelińska oraz Urszula Broda – Gawełek. Z pewnością przywieźli ze sobą niezapomniane wrażenia!  

źródło:
dodał: autor

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2011-10-09 14:48:54
gość: W tytule jest błąd ortograficzny. Liczebniki porządkowe pisze się z kropką. Powinno być 21., a nie jest.
2011-10-09 18:13:59
gość: Rzeczywiście błąd był, ale kropka nie jest obowiązkowa. cytuję p. Mirosława Bańko z Uniwersytetu Warszawskiego: Liczebników porządkowych nie należy zapisywać w części cyframi, a w części słownie, np. 2-setnego ani 200-ego. Możemy pisać np. 200 rocznica, a gdyby nękała nas wątpliwość, czy czytelnik domyśli się, że liczba 200 reprezentuje tu liczebnik porządkowy (a nie główny), możemy dodatkowo postawić kropkę po liczbie: 200. rocznica. Zapis mieszany, cyfrowo-słowny jest uprawniony w wyrazach złożonych, odliczebnikowych, np. 200-krotny, 200-metrowy, 200-letni. Granica między częścią cyfrową a częścią słowną musi się zbiegać z granicą członów składowych (np. nie można pisać 200-rotny, 200-otny, 200-tny ani 200-ny). Między częścią cyfrową a słowną umieszczamy dywiz. Pozdrawiam.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.