Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Zespół Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Wiśle świętuje osiemdziesiątkę

    W dniu 22 października 2016 roku odbyły się w wiślańskim Zespole Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich uroczystości jubileuszowe, w ramach których podsumowano 80-letni dorobek edukacyjny jednej z najstarszych placówek oświatowych w Polsce kształcących pracowników dla branży hotelarsko-gastronomiczno-turystycznej.

    Jubileuszowe uroczystości zainaugurowano  o godz. 9.00 w Kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Wiśle – Głębcach, w którym księża Mieczysław Piela, Waldemar Szajthauer oraz Jan Froelich poprowadzili nabożeństwo ekumeniczne. Obecni oraz emerytowani pracownicy szkoły, zaproszeni goście, absolwenci oraz uczniowie wraz z prowadzącymi nabożeństwo pochylili się m.in. nad rolą, jaką odegrała ZSGH w budowaniu tożsamości środowiska lokalnego. 

    Po godzinnym nabożeństwie uczestnicy jubileuszu przybyli do szkoły, gdzie o godz. 11.00 rozpoczęła się uroczysta akademia. Prowadzący – Marzena Brózda oraz Lubomir Špila – na wstępie przywitali wszystkich gości reprezentujących powiatowe i miejskie władze samorządowe, władze oświatowe, dyrektorów szkół z powiatu cieszyńskiego oraz Wisły,  przedstawicieli instytucji i organizacji współpracujących ze szkołą, emerytowanych pracowników oraz liczne grono absolwentów. Swoją obecnością w tym ważnym dla Jubilatki dniu zaszczycili uroczystość m. in.: Starosta Powiatu Cieszyńskiego Janusz Król, Wicekurator Śląskiego Kuratorium Oświaty Jacek Szczotka, Przewodniczący Rady Miasta Wisły Janusz Podżorski, Członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Cieszynie Lilla Salachna-Brzoza, zastępca Wójta gminy Istebna Józef Polok, Przewodniczący Komisji Edukacji w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Andrzej Łukasiak, członek Komisji Edukacji i były Dyrektor naszej placówki Andrzej Molin, emerytowani dyrektorzy szkoły –Gustaw Sikora oraz Wiesław Wigłasz, przedstawicielki organizacji związkowych NSZZ Pracowników Oświaty i Wychowania w Bielsku – Białej Dorota Mendrek oraz ZNP oddział w Wiśle Lidia Janota, przewodnicząca Rady Rodziców w ZSGH Małgorzata Filipowicz.

    Po przywitaniu głos zabrała Dyrektor Beata Iwaniuk i wygłosiła przemówienie na temat historii szkoły oraz najważniejszych osiągnięć wiślańskiej placówki w ostatnim dziesięcioleciu działalności. Na wstępie swojego jubileuszowego wystąpienia odniosła się do okoliczności założenia szkoły podkreślając, że „intensywny i dynamiczny rozwój Wisły, zmierzający do przekształcenia małej wsi góralskiej w ośrodek uzdrowiskowo-turystyczny o standardzie europejskim, spowodował wzrost zapotrzebowania na wysoko kwalifikowane kadry do pracy w hotelach i pensjonatach. Uruchomieniem nowej szkoły byli zainteresowani nie tylko mieszkańcy Wisły, którzy widzieli szansę zdobycia wykształcenia i zawodu, oraz zatrudnienia w branży gastronomiczno-hotelarskiej, a tym samym poprawę swojej sytuacji materialnej. Pani Dyrektor w swym przemówieniu podkreśliła również, że „na historię szkoły składały się bardzo różne wydarzenia – wielokrotnie zmieniała ona swój budynek czy charakter kształcenia. Spoglądając wstecz, odkrywamy, jak bardzo była silnie związana ze środowiskiem wiślańskim. Wyrosła bowiem z potrzeby tej społeczności i kształtowała też losy wielu pokoleń i rodzin z Wisły oraz okolicy, dając wiedzę i  umiejętności zawodowe. Jedno w niej było jednak niezmienne – zawsze znajdowali się w niej ludzie, którzy poświęcali swój czas i energię, kreowali jej pozytywny wizerunek w środowisku. Nasza szkoła miała i ma szczęście do wspaniałych nauczycieli, którzy nigdy nie liczyli czasu poświęconego różnym formom działań z dziećmi i młodzieżą”. Podróż w czasie Pani Dyrektor zakończyła przedstawieniem aktualnych wydarzeń z życia szkoły i przypomniała z ostatnich lat kilka znaczących osiągnięć Szkoły oraz jej uczniów i absolwentów:

-  w 2013 roku szkoła znalazła się w gronie sześciu szkół z całej Polski odznaczonych Honorową Odznaką „Za zasługi dla turystyki”;
- w 2011 zajęła II miejsce ogólnopolskim konkursie Lider Edukacji Zawodowej zorganizowanym przez  Ministerstwo Edukacji Narodowej w Warszawie.
-  w 2010 r. otrzymała wyróżnienie  „Kamień Węgielny Hotelarstwa 1990 – 2010”, jako jedyna szkoła  wśród 16 wyróżnionych instytucji;
-   w 2011 była  pierwszą szkołą w powiecie cieszyńskim wyróżnioną tytułem „Szkoły Odkrywców Talentów”;
-    Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” na podstawie wyników egzaminów maturalnych publikuje co roku rankingi szkół ponadgimnazjalnych, w których ZSGH zajmuje wysokie miejsca i od dwóch lat przysługuje jej tytuł „Złotej Szkoły”;
-  w ostatnich dwóch latach szkoła zorganizowała Ogólnopolską Konferencję dla Nauczycieli Przedmiotów Zawodowych;
-  uczniowie zajmują wysokie miejsca w olimpiadach hotelarskich, turystycznych oraz różnych konkursach gastronomicznych, językowych oraz sportowych,
-    w 2016 roku szkoła może się pochwalić laureatką Olimpiady Wiedzy o Turystyce oraz  finalistką Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej;
-    każdego roku uczniowie zajmują czołowe miejsca w konkursie „Technik Absolwent” organizowanym przez Beskidzką Radę Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Bielsku-Białej.

    Po wystąpieniu prowadzący oddali głos gościom, którzy złożyli na ręce Pani Dyrektor życzenia z okazji 80-lecia szkoły. W  swych krótkich przemówieniach odnieśli się do zaprezentowanego dorobku edukacyjnego, licznych sukcesów oraz podziękowali za współpracę. Życzenia złożyli  Janusz Król – Starosta Powiatu Cieszyńskiego, Jacek Szczotka – Wicekurator Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach, Janusz Podżorski – Przewodniczący Rady Miasta Wisła oraz Józef Polok – zastępca Wójta Gminy Istebna. Łucja Michałek, Wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji, odczytała list gratulacyjny od Stanisława Szweda, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.  W imieniu dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu cieszyńskiego przemówiła Bożena Cholewa. Z gratulacjami wystąpili także Cezary Drzewiecki ze Szkoły Muzycznej w Wiśle oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Małgorzata Filipowicz. Głos zabrały również Lidia Janota – Prezes oddziału ZNP Wisła oraz Dorota Mendrek w imieniu organizacji Międzyzakładowej NSZZ Pracowników Oświaty i Wychowania w Bielsku-Białej. Życzenia w formie pisemnej szkoła otrzymała również od Posłanek: Jadwigi Wiśniewskiej,  Mirosławy Nykiel i Małgorzaty Pępek, Krzysztofa Bujwida - dyrektora Hotelu „Stok”, Marii Grzechynki - kanclerza Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej oraz Dyrektora Anatolija Olijnyka z Mikołajewskiego Państwowego Kolegium Ekonomii i Technologii Żywienia z Ukrainy.

    Po przemówieniach prowadzący zaprezentowali nauczycieli, których władze samorządowe i oświatowe uhonorowały z okazji  Dnia Edukacji Narodowej odznaczeniami i nagrodami. Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymały: Dyrektor Beata Iwaniuk oraz Agata Gołąb – nauczycielka przedmiotów zawodowych ekonomicznych i informatycznych. Nagrodę Starosty Powiatu Cieszyńskiego otrzymały: Ewa Macoszek – nauczycielka przedmiotów hotelarskich i turystycznych oraz Lucyna Wisełka – nauczycielka języka angielskiego. Następnie Pani Dyrektor wręczyła  nagrody nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi.

    W kolejnej części uroczystości uczestnicy obejrzeli kilkudziesięciominutowy program artystyczny  przygotowany  przez Xymenę Borowiak i Paulinę Damek. Program pt. "Widziałam wszystko [...] jestem szczęśliwa, że miałam lepszych zajęć wiele..." - musical w 8 odsłonach w wykonaniu uzdolnionej artystycznie młodzieży pokazał, że myśli, idee wprawione w ruch mogą rodzić dobrą edukację o dalekosiężnym działaniu; tak, że chciałoby się przywołać słowa wieszcza: „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”. Wystarczy, żeby pojawili się ludzie z pasją, czego doskonałym przykładem są panie, które wyreżyserowały musical. Ich zaangażowanie i pasja zainspirowały młodych ludzi do pracy i podejmowania nowych wyzwań. Całe przedsięwzięcie nie powstałoby bez ich  udziału, ponieważ to właśnie część z nich opracowała m.in. choreografię do występów, a utalentowani muzycznie uczniowie samodzielne aranżowali wykonywane utwory muzyczne. Godna podkreślenia była również gra aktorska. Można było podziwiać, jak utalentowana i wspaniała młodzież tworzy społeczność uczniowską ZSGH. Musical spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony gości, absolwentów i uczniów szkoły.

    Po części artystycznej prowadzący zaprosili gości oraz absolwentów do obejrzenia wystaw przygotowanych w budynku szkoły. Spacerując po pierwszym piętrze można było spróbować koktajli bezalkoholowych wykonanych przez uczniów, obejrzeć pokaz baristyczny z możliwością degustacji kawy, zapoznać się z bogatą ofertą praktyk zawodowych i projektów z programów Comenius, Leonardo da Vinci, Kapitał Ludzki realizowanych w szkole w ostatnim dziesięcioleciu. Goście nie pominęli także wystaw „Humanistyczne przestrzenie ZSGH” z wybranymi elementami działalności artystycznej i kulturalnej szkoły oraz efektami  różnorodnych form pracy z wychowankami podejmowanymi przez internat. Nie zabrakło także prezentacji historii szkoły i jej licznych osiągnięć sportowych. Nauczyciele przedmiotów hotelarskich przygotowali ekspozycję na temat historii hotelarstwa, natomiast ich koleżanki uczące języków obcych przybliżyły gościom nowoczesne metody nauczania.


    Zanim jednak wybrane sale lekcyjne zapełniły się zwiedzającymi, na sali gimnastycznej odbył się pokaz synchroniczny musztry kelnerskiej przygotowany przez czworo uczniów z klasy trzeciej Technikum oraz Dorotę Mendrek, nauczycielkę przedmiotów zawodowych gastronomicznych.
    W świetlicy szkolnej uczennice klasy 4G przygotowały kawiarenkę, która okazała się doskonałym miejscem do spotkań po latach i wielu wzruszających wspomnień. W holu szkoły można było nabyć publikację okolicznościową „Jubileusz 80-lecia – Ostatnie 10 lat...”, w której można było znaleźć m.in. informacje na temat projektów realizowanych w szkole w ciągu 10 ostatnich lat oraz receptury potraw i drinków wykonanych na konkursach kulinarnych i barmańskich.

    Po akademii i obejrzeniu wystaw zaproszeni goście oraz pracownicy szkoły udali się na uroczysty bankiet przygotowany w stołówce szkolnej.  Wykwintne dania sporządzili i serwowali uczniowie wraz z absolwentami Iwoną Gomolą Miłoszem Kempką, Adamem Kajfoszem i Piotrem Polakiem oraz wspierająca ich Kamilą Górowską.Po zakończeniu oficjalnych uroczystości absolwenci oraz część nauczycieli udali się do Hotelu Gołębiewski, by na balu absolwenckim przy dźwiękach muzyki odkurzyć wspomnienia związane z czasem wspólnie spędzonym w murach budynków szkolnych na ulicy Reymonta.

    Każdy jubileusz to połączenie tradycji z nowoczesnością, doświadczenia z młodością, wspomnień z planami. Zjazd był doskonałą okazją nie tylko do spotkania po latach i integracji absolwentów, ale także do refleksji nad historią szkoły i perspektywami jej rozwoju.  Ten dzień był świętem absolwentów – przywoływania z pamięci kolegów, koleżanek, nauczycieli, ale także świętem wzruszeń.

Agata Gołąb
Lubomir Špila
 


źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.