Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Wycieczka rodzinna do Wiednia.

15 października miała miejsce rodzinna wyprawa do Wiednia. Dlaczego rodzinna ? , ponieważ uczniom towarzyszyli rodzice i jako opiekunowie i jako uczestnicy wycieczki. Rodzinna podwójnie ponieważ spotkały się dwie rodziny szkolne – Szkoły Podstawowej nr 1 w Ustroniu– która była organizatorem wycieczki i Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustroniu, która skorzystała z zaproszenia. Przewodnikiem naszej grupy była pani Magdalena Herzyk, która zna Wiedeń jak przysłowiową własną kieszeń.

Tradycyjnie rozpoczęliśmy zwiedzanie Wiednia od miejsca ważnego dla każdego Polaka, czyli Kahlembergu skąd Jan III Sobieski wyruszył, by uratować miasto z rąk tureckich. I tu miała miejsce pierwsza lekcja – lekcja patriotyzmu i historii, w małym muzeum znajdującym się przy kościele św. Józefa. Tę pierwszą lekcje z dużym zaangażowaniem poprowadziła Pani opiekująca się tym miejscem -Polka mieszkająca w Wiedniu. Po zobaczeniu panoramy miasta ze wzgórza udaliśmy się na dalsze zwiedzanie, rozpoczynając peregrynacje po mieście od Kościoła Wotywnego, następnie przechodząc ulicami zobaczyliśmy Ratusz, Teatr Dworski, gmach parlamentu i rozarium, w którym znajduje się pomnik tak lubianej Sisi. Podążając dalej przez Hofburg dotarliśmy do miejsca, gdzie spotkaliśmy się z sztuką i historią – także związaną z Polską a mianowicie do Albertiny – galerii założonej przez Alberta Sasko -Cieszyńskiego – syna króla Augusta III , gdzie zwiedzaliśmy wystawę i braliśmy udział w warsztatach plastycznych . Po wystawie pt Od Moneta – do Picassa oprowadzała nas niezwykle sympatyczna pani Kamila pracująca w dziale edukacyjnym galerii. Zwiedzanie wystawy nie polegało na oglądaniu każdego obrazu, ale nasza przewodniczka przez wybrane pojedyncze dzieła opowiadała o najważniejszych kierunkach w sztuce XIX i XX stulecia . Rozpoczęliśmy poznawanie wystawy od impresjonizmu i obrazu C. Moneta i jego nenufar, potem dorośli i dzieci rozmawiali przy obrazie ekspresjonisty
M. Franca, następny był surrealizm z obrazami Miro i Magritta, a na koniec kubizm z Picassem w tle. Pani Kamila mówiąc o obrazach porównywała je do innych dzieł, korzystała z nowoczesnej techniki (tablet, system słuchawek ) zadawała pytania, zachęcając dzieci do aktywnego odbioru sztuki przez rozmowę obrazem. Po zwiedzeniu wystawy dorośli mieli czas na zobaczenie pozostałych ekspozycji a uczniowie udali się na warsztaty plastyczne. Okazało się, że w historii Albertiny byliśmy pierwsza grupa z Polski, która brała udział w warsztatach.

Dzieci w wyznaczonej części galerii – niedostępnej dla zwiedzających gości, tworzyły obrazy inspirowane zobaczonymi dziełami – po tak intensywnie spędzonym czasie w galerii – nastąpiła pauza na obiad, po którym udaliśmy się na dalsze poznanie miasta .

Podążyliśmy by zobaczyć katedrę, św. Szczepana, szukaliśmy polskich śladów w nazwach miejsc i tabliczek ( np. tu przebywał Chopin ) Zakończyliśmy na poznaniu współczesnej architektury – domu Hundertwassera, który obok Klimta i jego Pocałunku stał się znakiem rozpoznawczym tego niezwykłego miasta. W drodze powrotnej mieliśmy okazję usłyszeć opowieści batalistyczne młodego pasjonata historii Janka Nowaka, który ze szczegółami opowiadał o bitwie pod Austerlitz. Wszyscy wrócili pełni wrażeń i z zapasem kawy kupionej w najstarszej kawiarni Wiednia założonej przez polaka Jana Kulczyckiego. Na wiosnę zapraszamy na kolejną rodzinną wycieczkę.

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.