Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1073komentarzy: 0

TWÓRCZOŚĆ MŁODYCH TECHNIKÓW w ZSTiO w Skoczowie

2017.04.11 19:21

Autor: Bajerki News

7 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie odbyło się jedenaste międzyszkolne spotkanie „TWÓRCZOŚĆ MŁODYCH TECHNIKÓW” PREZENTACJE 2017. Celem spotkania był pokaz projektów zawodowych, przygotowanych przez uczniów ponadgimnazjalnych szkół technicznych powiatu cieszyńskiego. Prezentacje służyły także poszerzeniu wiedzy i umiejętności zawodowych oraz doskonaleniu sztuki autoprezentacji przyszłych absolwentów szkół technicznych.

Zaproszenie na przyjazd do Skoczowa przyjęli przedstawiciele siedmiu szkół ponadgimnazjalnych powiatu cieszyńskiego, które kształcą młodzież w zawodzie technik. Byli więc uczniowie: Zespołu Szkół Technicznych w Cieszynie, Zespołu Szkół Budowlanych w Cieszynie, Zespołu Szkół im. W. Szybińskiego w Cieszynie, Zespołu Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu, Zespołu Szkół Technicznych w Ustroniu, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie i Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: pani Dorota Bizoń, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie, pani Monika Dudys i pan Mariusz Poparda, oboje reprezentujący dział personalny przedsiębiorstwa EATON Automotive System z Bielska-Białej (tzw. head hunters) oraz pani Ewa Wilczyńska, prezes Stowarzyszenia WRZOS.

Otwarcia przeglądu w imieniu organizatorów dokonała pani Tatiana Urbańska-Gruca, osoba prowadząca prezentacje. Młodzież została przywitana słowami, podkreślającymi rangę szkolnictwa zawodowego w kształceniu niezbędnych umiejętności przyszłych młodych techników, którzy dzięki nabytym kwalifikacjom, mogą poruszać się na lokalnym, regionalnym i europejskim rynku pracy.

Uczniowie naszej szkoły, kształcący się w zawodach: technik handlowiec, technik elektronik, fototechnik i technik pojazdów samochodowych, przedstawili gościom wykonane przez siebie prace i projekty edukacyjne. Wśród prac były: zbudowany od nowa traktorek ogrodowy SAM „TICONES 126/50”, stanowisko demonstracyjne do diagnostyki systemów wspomagających kierowcę, zestaw audio kolumn głośnikowych, „dizajnerska” lampa - ledowy sześcian, zestaw zdjęć poświęconych szeroko rozumianej fotografii portretowej oraz wykonana własnoręcznie przez uczniów czekolada, którą mogli poczęstować się uczestnicy prezentacji.

Młodzi technicy budownictwa z Zespołu Szkół Budowlanych w Cieszynie zaprezentowali model domu typu galeriowiec oraz makietę Rotundy cieszyńskiej, a technicy renowacji elementów architektury artystycznie wykonaną rekonstrukcję rzeźby. Mapy sytuacyjno - wysokościowe do celów projektowych omówili i zaprezentowali przyszli technicy geodeci.

Technicy elektrycy, mechanicy, technicy urządzeń i systemów energii odnawialnej oraz technicy chłodnictwa i klimatyzacji z ZST w Cieszynie przedstawili: model sterowania obwodów elektrycznych dowolnych urządzeń, projekt wyremontowanego silnika spalinowy Fiata 126p i dwie prezentacje o podstawowych urządzeniach chłodniczych oraz o współczesnych źródłach energii odnawialnej.

Technicy żywienia i usług gastronomicznych z ZSE-G w Cieszynie przygotowali wystąpienie na temat działania napojów energetycznych, grupa techników organizacji reklamy podzieliła się pomysłem na realizację skutecznej reklamy w firmie, technicy obsługi turystycznej przedstawili działanie symulacyjnego biura podróży i zabrali uczestników spotkania „W jeden
dzień dookoła świata”, a zespół techników informatyków podzielił się z uczestnikami swoimi doświadczeniami o różnych aspektach programowania.

Grupa uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Ustroniu zadziwiła wszystkich umiejętnościami tworzenia muzyki za pomocą urządzeń elektronicznych i komputera oraz przedstawiła laserowy transmiter dźwięku.

Przyszły technik informatyk, uczeń Zespołu Szkół im. W. Szybińskiego, przedstawił samodzielnie wykonanego zdalnie sterowanego robota.

Tło dla  prezentacji stanowił zielony projekt zagospodarowania ogrodu, który przygotowały uczennice z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu. Młodzi technicy rolnicy opowiedzieli o niezwykłych hodowlach, a towarzyszył im chiński kogut Zenek. Technolodzy żywienia i gospodarstwa domowego poczęstowali uczestników smakowitymi koktajlami z ziół, kwiatów i owoców.

Wszystkie prace prezentowane przez młodzież wyraźnie pokazały zebranym gościom, jaką wiedzę i szerokie umiejętności daje szkoła typu zawodowego. Młodzi ludzie opowiadali o swoich pracach z entuzjazmem i zaangażowaniem. Zauważyli to także przedstawiciele z firmy EATON, którzy dodatkowo nagrodzili najbardziej interesujące i innowacyjne, ich zdaniem, projekty techniczne.

Tegoroczne, jedenaste prezentacje zgromadziły 28 projektów zawodowych, które przygotowywało 49 uczniów, przyszłych techników, reprezentujących 15 różnorodnych zawodów, kształconych w naszym powiecie.

W czasie przerwy młodzież miała okazję porozmawiać na temat swojej przyszłości zawodowej. Zaproszeni goście wymienili poglądy na temat szkolnictwa zawodowego i jego ważnej roli w kształceniu przyszłych specjalistów.

Wszyscy uczestnicy na zakończenie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody i upominki, które zostały ufundowane przez: Starostwo Powiatowe w Cieszynie oraz Radę Rodziców ZSTiO w Skoczowie. Natomiast słodki poczęstunek dla uczestników prezentacji sfinansowali: PHU PASJA Jan, Karina i Sylwester Pasterny w Górkach Wielkich, Cukiernia DUŚ w Skoczowie oraz Piekarnia KTW w Skoczowie.

Na koniec prezentacji pani Ewa Wilczyńska, główny organizator przeglądu i prezes Stowarzyszenia WRZOS, które działa w skoczowskiej szkole na rzecz rozwoju oświatowego, kulturalnego i sportowego dzieci i młodzieży, podkreśliła, że prezentacje prac młodzieży nie są konkursem i nie służą rywalizacji, ale doskonaleniu uczniowskiej autoprezentacji i pogłębianiu umiejętności zawodowych.

Wszyscy zgromadzeni goście potwierdzili, że jest to program, który należy rozwijać nadal, a spotkania w skoczowskim ZSTiO, przy ulicy Góreckiej 65, są znakomitym forum wymiany pomysłów i projektów technicznych.  

zródło: OX.PL
dodał: Bajerki News 2017.04.11 19:21
drukuj artykuł

Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.
Kontakt z redkacją .