Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 867komentarzy: 0

Studenci czeskocieszyńskiego Polskiego Gimnazjum zajmowali się tolerancją

2017.04.17 11:49

Autor: jarnotm

We wtorek 4 kwietnia w Polskim Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie  na Zaolziu, jedynym polskojęzycznym gimnzajum ogólnokształcącym w Republice Czeskiej, odbył się już czwarty raz z kolei Dzień Tolerancji. Impreza organizowana jest przez samych studentów,  a konkretnie  Radę Studencką przy współpracy z gronem pedagogicznym oraz dyrekcją.

Nauka w tym dniu przybrała postać nietypową, dla niektórych może nawet bardziej interesującą. Przez cały dzień przebiegały bowiem prelekcje, warsztaty oraz filmy dla wszystkich zainteresowanych. Posiadały jeden wspólny temat - tolerancja.

Do gimnazjum prybyła spora grupa gości - prelegentów i prowadzących warsztaty. Nie brakowało znanych powszechnie organizacji, jak Amnesty International lub organizatorów popularnego w Czechach festiwalu zajmującego się prawami człowieka Jeden svět, który przedstawił w ramach imprezy trzy dokumenty filmowe. Można też było wysłuchać wykładów pani psychiatry Ochmyt o chorobach psychicznych, lekarza działającego w Afryce, pana Utíkala. Pani Filipkowa z Diakonii Śląskiej przedstawiła problematykę związaną z uchodźcami, podczas jej prelekcji nie brakowało nawet gości z Iraku. W sferach kompetencji medialnych, nowoczesnej propagandy oraz dezinformacji poruszała się inicjatywa studentów wydziału nauk społecznych z brnienskiego Uniwersytetu Masaryka „Zvol si info“. W warsztatach pod tytułem „Gra o sumie zerowej“, prowadzonych przez organizację Nesehnutí, można było dowiedzieć się o nowoczesnych konfliktach zbrojnych.

A jak odbierali Dzień Tolerancji sami studenci?
Dzień Tolerancji był dla mnie bardzo inspirujący. Z filmu dokumentalnego "Umrzeć dla designu" dowiedziałam się, co wszystko zawiera moja komórka i w jakich warunkach zostały wyprodukowane jej części. Ponadto zobaczyłam, jak ciężkie mają życie ludzie, którzy są w innej sytuacji niż ja i wiem, że jeżeli nie spojrzę na świat oczami człowieka, którego osądzam, to go nie zrozumiem.

Dzień Tolerancji dał mi mnóstwo nowych doświadczeń – miałam tę okazję być jednym z organizatorów. Chociaż wiem, że większość wykładów była bardzo ciekawa i na poziome, najbardziej cieszy mnie zadowolenie moich kolegów.
Dzień Tolerancji jednym słowem – udany. Dzięki sprawdzonemu poziomowi wieści o nim docierają daleko poza mury szkoły. To przecież nie standard, by studenci w swych szkołach organizowali imprezy na taką skalę.

 

zródło: OX.PL
dodał: jarnotm 2017.04.17 11:49
drukuj artykuł

Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.
Kontakt z redkacją .