Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Najlepsi w województwie śląskim

7 czerwca 2017 r. drużyna Szkoły Podstawowej z Pierśćca wywalczyła I miejsce w finale VIII edycji Wojewódzkiego Konkursu – Edukacja regionalna w szkole „Proszę Was, pozostańcie wierni swojemu dziedzictwu…” – Jan Paweł II. Jest to ogromny sukces, gdyż do ścisłego finału awansowało jedynie 5 szkół. Nasza drużyna w składzie: Aleksandra Augul, Julia Faruga, Maksymilian Haręża, Aleksandra Szyndler (klasa VIb) oraz Arletta Omorczyk i Jan Gandzel (klasa IIb) okazała się bezkonkurencyjna.

Konkurs z edukacji regionalnej organizuje od 8 lat Śląski Kurator Oświaty, początkowo wspólnie z Wojewodą Śląskim. Przez ten czas  zmieniała się tematyka, kategorie wiekowe, zasady organizacyjne, ale główne cele konkursu pozostały niezmienne: rozwijanie postawy poszanowania dziedzictwa kulturowego swojego regionu przy równoczesnej otwartości na wartość kultury mieszkańców innych regionów Polski oraz narodów europejskich; pogłębianie więzi z regionem jego młodych mieszkańców; kształcenie poczucia odpowiedzialności za pielęgnowanie tradycji i popularyzację dorobku poprzednich pokoleń; tworzenie możliwości współzawodnictwa uczniów oraz promocja szkół i nauczycieli realizujących edukację regionalną.

Konkurs składa się z trzech etapów: I etap to kwalifikacja szkół na podstawie kart zgłoszeń, II – rejonowy i III – wojewódzki połączony z wręczeniem nagród. Aby przejść przez sito I etapu, szkoła powinna spełnić minimum cztery z siedmiu kryteriów, którymi są m. in. wykazanie, że nauczyciele posiadają przygotowanie merytoryczne do prowadzenia zajęć z edukacji regionalnej, publikują opracowania metodyczne z nią związane, baza szkoły umożliwia prowadzenie zajęć o regionie, placówka aktywnie współpracuje z lokalnymi stowarzyszeniami i instytucjami, rodzicami, miejscowymi artystami i twórcami ludowymi, uczniowie uczestniczą w działaniach popularyzujących szkołę, miejscowość i region, a nauczyciele aktywnie działają na rzecz regionu w lokalnych stowarzyszeniach.

Następne zadanie polega na przygotowaniu prezentacji multimedialnej dokumentującej podejmowane działania w zakresie edukacji regionalnej oraz szczegółowe ich opisanie. Zadania są praco- i czasochłonne, więc trudno wyobrazić sobie ich realizację bez współpracy z innymi nauczycielami, rodzicami i społecznikami – pasjonatami regionalizmu. Jednocześnie szkoły uczestniczące w konkursie rozpoczynają pracę nad realizacją projektu edukacyjnego. W 2017 r. uczestnicy mieli za zadanie nakręcenie filmu – serwisu telewizji lokalnej, ukazującego wykorzystanie przyrodniczego, historycznego i kulturowego potencjału Pierśćca w 2030 roku. W naszym filmie, nakręconym przez ks. Grzegorza Pydycha, proponujemy rozwinięcie we wsi agroturystyki leśno-stawowej, założenie szkoły paralotniowej na wzniesieniu Kępa i lepsze wykorzystanie transportu kolejowego w turystyce.

Na podstawie nadesłanych materiałów (opis działań plus prezentacja) komisja konkursowa wyłania po dwa przedszkola/szkoły w każdej kategorii wiekowej, w każdym z pięciu rejonów (np. rejon pierwszy obejmuje powiaty: bielski, cieszyński, pszczyński, żywiecki i miasto Bielsko-Białą). Następny etap – rejonowy – to przesłanie sprawozdania z realizacji projektu wraz z filmem, na podstawie których komisja wyłania zwycięzców w każdej kategorii wiekowej – po pięć z każdej kategorii.

Etap finałowy (wojewódzki) – we wszystkich edycjach – ma charakter rywalizacji bezpośredniej – potyczek, w których 6-osobowe drużyny uczniów wykazują się rozległą wiedzą na temat dziedzictwa kulturowego Śląska oraz prezentują swój program na scenie w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie. W 2017 r. rywalizowaliśmy z drużynami ze szkół podstawowych w: Katowicach, Łaziskach Górnych, Cieszynie i Strzebiniu. Występ w finale wymaga ścisłego trzymania się ram czasowych: prezentacja makiety przedstawiającej Centrum Nauki dla dzieci i młodzieży z województwa śląskiego – 5 minut, wariacja tańca regionalnego – 3 minuty, ponadto drużyna rozwiązywała zadania w grze pałacowo-terenowej z użyciem specjalnej aplikacji na smartfony na temat Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Dyplomy i nagrody drużyna uczniów z Pierśćca odebrała z rąk II wicewojewody śląskiego Mariusza Trepki i śląskiego kuratora oświaty Urszuli Bauer.
Do finału drużynę przygotowali: Danuta Oczadły, Joanna Radwan-Kmiecik, Violetta Wlach, Iwona Korus i Sławomir Chmiel. 

 

Danuta Oczadły, Joanna Radwan-Kmiecik

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.