Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Twórcze malowanie z pasją…

Już po raz piąty Skoczowskie Stowarzyszenie „Zobaczyć Marzenia” oraz Zespół Szkół Specjalnych w Skoczowie  chcąc przybliżyć społeczeństwu lokalnemu Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie oraz aktywnie włączyć się w 750-lecie Skoczowa zorganizowało 13 czerwca na rynku Artystyczny Plener Integracyjny.

Imprezę „otworzyła” wicedyrektor ZSS w Skoczowie P. Izabela Farana, która podziękowała gościom za przybycie oraz sponsorom. Goście, którzy uczcili swą obecnością otwarcie Pleneru to:

Burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko (który w pięknych słowach wyraził uznanie dla tego typu imprez), zastępca burmistrza Skoczowa Andrzej Bubnicki, Sekretarz gminy Skoczów Beata Macura, Przewodnicząca Komisji Kultury i Oświaty Rady Miejskiej Maria Sobik, radna Maria Brodniewicz, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Integrator Julia Raszka, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty a zarazem prezes Skoczowskiego Stowarzyszenia "Zobaczyć Marzenia" Krzysztof Kusiński.

Zanim na dobre rozpoczęło się „twórcze działanie” uczniowie z ZSS w Skoczowie odegrali na ksylofonach hejnał skoczowski „Przez wodę koniczki”. Przygotował ich do tego P. Piotr Paszyna.

Potrzeba i chęć organizowania takich wydarzeń, jak Integracyjny Plener Artystyczny  wynika z następujących pobudek:

·         Zaznajamianie z historią, sztuką i dziedzictwem kulturalnym miasta Skoczowa;

·         Potrzeba propagowania idei wolontariatu na rzecz niepełnosprawnych wśród młodzieży;

·         Brak możliwości zaistnienia osób niepełnosprawnych intelektualnie w życiu społecznym i kulturalnym;

·         Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych;

·         Stereotypy, lęki, obawy oraz niska świadomość społeczna na temat możliwości i umiejętności osób niepełnosprawnych intelektualnie;

·         Potrzeba organizowania zajęć integracyjnych o charakterze dydaktycznym, wychowawczym i terapeutycznym;

·         Potrzeba wychowywania w duchu akceptacji, tolerancji i zrozumienia potrzeb drugiego człowieka;

Organizacja pleneru była współfinansowana ze środków Gminy Skoczów w ramach realizacji zadań publicznych w zakresie działalności na rzecz osób niepełnosprawnych.

W plenerze wzięli udział:

·          młodzież niepełnosprawna intelektualnie z terenu gminy Skoczów (w tym uczniowie z ZSS w Skoczowie oraz pensjonariusze DPS dla Dzieci w Skoczowie) wraz z nauczycielami i opiekunami,

·         uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Specjalnych w Skoczowie

·          wolontariusze z ZS nr 3 w Skoczowie

·         Uczniowie Technikum Organizacji Reklamy i Technikum Fotografii i Multimediów z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie wraz z opiekunami

·         dzieci z Przedszkola Publicznego nr 1 w Skoczowie,

·         studenci z wydziału pedagogiki grafiki oraz Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

Głównym koordynatorem II Artystycznego Pleneru Integracyjnego była nauczycielka z ZSS w Skoczowie P. Teresa Krusze-Kusińska, która włożyła dużo pracy, pasji i zaangażowania w przygotowanie tego artystycznego wydarzenia.

„Wydarzenia takie jak Plener są bardzo ważne i potrzebne w naszym społeczeństwie, ponieważ umożliwiają młodzieży niepełnosprawnej zarówno  integrację ze środowiskiem w ciepłej atmosferze, jak i rozwijanie ekspresji twórczej pod okiem fachowców”. 

 Dla osób niepełnosprawnych ekspresja artystyczna stanowi wspaniałą możliwość zaprezentowania siebie w różnoraki  sposób oraz pokazania swoich możliwości, niedostrzeganych przez otoczenie na co dzień lub tez skrywanych przez same osoby niepełnosprawne, (które nie wierzą w swój możliwości lub nie wiedza jak je zaprezentować).  Podczas pleneru wykorzystano różne techniki plastyczne (pastela sucha, tłusta, akryl,  tempera, ołówek, kredki). Ponadto uczestnicy mieli do dyspozycji sztalugi i inne niezbędne akcesoria.

Swą twórczą i pełną zaangażowania pracę uczestnicy pleneru mogli sobie osłodzić smacznym poczęstunkiem oraz kawą i herbatą perfekcyjnie przygotowaną w rozstawionym namiocie przez uczniów szkoły zawodowej z ZSS w Skoczowie kształcących się w zawodzie pracownik pomocniczy obsługi hotelowej pod profesjonalnym okiem nauczycielki Moniki Szablickiej. 

Prace powstałe podczas pleneru można było zobaczyć w fili Zespołu Szkół Specjalnych Mickiewicza 10, od 19-23.06.2017r.

Uczestnicy pleneru również przyjemnie wspominają swój udział w imprezie.„Bardzo się cieszę, że mogłem malować na rynku” - mówi uczeń gimnazjum ZSS w Skoczowie. „Szczególnie lubię malować farbami i mieszać kolory”, dodaje.

Plener artystyczny jest wydarzeniem otwierającym się na potrzebę integracji w lokalnym środowisku. Każdy człowiek, a tym bardziej niepełnosprawny  chce czuć się akceptowany oraz mieć poczucie, ze jego działanie i wytwory  mogą także pokazać coś ciekawego lub użytecznego.

                                                          

Skoczowskie Stowarzyszenie „Zobaczyć Marzenia” oraz Zespół Szkół Specjalnych w Skoczowie pragną gorąco podziękować:

 

·         dyrektorowi MCK Julii Raszka za pomoc, wsparcie, za nieodpłatne użyczenie namiotów, ław, stołów nagłośnienia oraz oddelegowanie pracowników do technicznej obsługi nagłośnienia

·         sponsorom: Piekarnia Byrdziak, Piekarnia Grygier, "Techsam" Farby i lakiery Krzysztof Sikora

·         wolontariuszom: Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie: Palina Tomaszewska, Aleksandra Sawicka, Anna Polony, Adriana Ogiegło, Beniamin Schroeder,

·         Gimnazjum nr 4 w Skoczowie pod opieka pedagoga Piotra Lubowskiego (który również aktywnie włączył się w twórcze malowanie),

·         Technikum Organizacji Reklamy i Technikum Fotografii i Multimediów z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie pod opieką pedagoga Barbary Grzegorz i Beaty Grabarczyk

 

„Iskierka”

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.