Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

MARATON FILMÓW POLSKICH

Również w tym roku uczniowie Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie mieli możliwość obejrzenia starszej oraz najnowszej polskiej twórczości filmowej.  Babie Lato Filmowe w naszym gimnazjum to już tradycja. Tym razem 6 października 2017, od godziny 8:15 w kinie Kosmos w Trzyńcu, mogliśmy obejrzeć trzy ciekawe filmy.

Pierwszym z nich był film pt. „Śmierć jak kromka chleba” w reżyserii Kazimierza Kutza, z muzyką Wojciecha Kilara. Obraz ten przeniósł nas w czasy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce (1981), przedstawiając rzeczywistość pracy górniczej i strajk górników w kopalni „Wujek”
w Katowicach, który został brutalnie stłumiony przez siły porządkowe. To żywe przedstawienie pracy górniczej, wykorzystane sceny zbiorowe i język - górnośląska gwara i dialekt górników na każdym z nas zrobiły duże wrażenie.

Kolejny film „Mocna kawa wcale nie jest taka zła” w reżyserii Alka Pietrzaka opowiadał historię dwóch mężczyzn – ojca i syna, którzy są zbyt uparci, by się porozumieć. Przedstawione sytuacje rodzinne zaprezentowane zostały w formie komedii.

Ostatnim pokazywanym nam dziełem był film „Ja i mój tata”, również   w reżyserii A. Pietrzaka. Tym razem obejrzeliśmy komediodramat, przedstawiający relacje ojca Edwarda, byłego kapitana żeglugi wielkiej, oraz syna Dawida, który chce się zbliżyć do ojca i nadrobić stracony czas, czas, który podczas dzieciństwa Dawida spędzili bez siebie. Choroba Alzheimera u Edwarda postępuje i w końcu on umiera, jednak pomimo tragizmu w filmie nie brakuje wielu zabawnych sytuacji.

Po raz pierwszy zaolziańskie spotkania z filmem zorganizowało Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej wraz z Kongresem Polaków w RC w 1993 roku. Pierwotnie miał to być niekonkursowy przegląd filmów polskich, jednak już podczas drugiej edycji zaprezentowano także filmy czeskie. CieLaF wkrótce przekształcił się w festiwal prezentujący filmy polskie, czeskie i słowackie w ramach trzech kategorii - retrospektywne pokazynajwybitniejszych obrazów renomowanych reżyserów, konkurs debiutów reżyserskich oraz najciekawsze filmy minionego roku. Obecnie zaś 3LaF odbywa się pod patronatem honorowym ministrów kultury Republiki Czeskiej, Republiki Słowackiej oraz Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Piątkowy dzień spędzony w kinie z pewnością nie był dniem straconym. Obejrzeliśmy kolejne polskie filmy, a ponadto...fajnie było chociaż przez jeden dzień odpocząć od sprawdzianów i nauki w szkole…

 

 

ADAM KUBICZEK, IVC

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.