Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

NIEZWYKŁA WYPRAWA ŚLADAMI POLSKIEJ LITERATURY

W czwartek 26 października grupa maturzystów z Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie wraz z uczniami z chorzowskiego Słowaka wyjechała na niecodzienną wędrówkę śladami polskiej literatury i kultury. W autokarze w Chorzowie przywitał nas pan profesor Andrzej Król, a zarazem nasz przewodnik, który w fascynujący sposób potrafił przekazać nam wiedzę i ciekawostki na temat literatury polskiej różnych epok.

W pierwszym dniu zwiedziliśmy miejsca znane nam z lekcji języka polskiego: dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach; Opactwo Cystersów w Jędrzejowie, gdzie kronikarz Wincenty Kadłubek napisał pierwszą polską kronikę; a w krypcie Kościoła Parafialnego w Zwoleniu pokłoniliśmy się Janowi Kochanowskiemu – Ojcu Literatury Polskiej.

W piątek zwiedziliśmy pałac i Park Czartoryskich w Puławach, czyli ośrodek kulturotwórczy polskiego oświecenia oraz kazimierski „Dom pod wiewiórkami” – gniazdo rodzinne Marii Kuncewiczowej, pierwszej damy prozy polskiej XX wieku.

Wieczorem podziwialiśmy Kazimierz Dolny – perłę polskiego renesansu, miasto cyganerii artystycznej XIX i XX wieku. W następnym dniu pojechaliśmy do Nałęczowa, popularnego ośrodka polskiej kultury oraz przepięknego uzdrowiska. Mieliśmy w ten sposób okazję powtórzyć polski pozytywizm, twórczość Bolesława Prusa i Stefana Żeromskiego.

Kolejnym punktem naszej wędrówki był Lublin – Muzeum Wincentego Pola, wybitnego poety czasów romantyzmu. Wieczorem w kawiarni poetyckiej zaprezentowaliśmy kolegom z chorzowskiego liceum Zaolzie. Były piosenki ludowe, wiersze znanych twórców zaolziańskich i prezentacja tradycji i zwyczajów Zaolzia.

Ostatnim punktem programu był dworek w Oblęgorku, letniej rezydencji Henryka Sienkiewicza - wybitnego polskiego pisarza okresu pozytywizmu i laureata Nagrody Nobla.

A potem? Przejazd do Chorzowa i do domu.

Wędrowania polonistyczne to fascynująca podróż śladami literatury i wspaniała powtórka przed maturą. Wrażenia z tej wędrówki pozostaną w naszych sercach na zawsze.

 

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.