HISTORYCZNY AWANS GIMNAZJALISTEK

Data 18 kwietnia 2012 roku przejdzie do historii wiślańskiego sportu. Oto po raz pierwszy reprezentacja Gimnazjum nr 1 awansowała do finału województwa śląskiego rozgrywek gimnazjalnych w koszykówce dziewcząt! Nasze dziewczyny wygrały turniej półfinałowy, który odbył się tego dnia w sali gimnastycznej im. Wiślańskich Olimpijczyków. Na parkiecie spotkały się reprezentacje gimnazjów z Wisły, Tych, Katowic i Siemianowic Śląskich.

W pierwszym meczu spotkały się reprezentacje z Tych i Katowic. Wygrały katowiczanki w stosunku 80:30. W drugim spotkaniu reprezentacja Gimnazjum nr 1 w Wiśle podejmowała rywalki z Siemianowic Śląskich. Pierwsze minuty spotkania były nerwowe i zawodniczki obu drużyn nie potrafiły zdobyć kosza, jednak po kilku minutach gry gospodynie odzyskały płynność w grze i powoli punkt po punkcie powiększały swoją przewagę nad przeciwniczkami. Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem naszych dziewczyn 68:18. W meczu o 3. miejsce zagrały reprezentacje szkół z Tych i Siemianowic Śląskich. Od początku meczu to tyszanki kontrolowały przebieg gry i ostatecznie zwyciężyły 42:16.

Prawdziwych emocji dostarczył mecz finałowy, w którym zmierzyły się koszykarki z Wisły i Katowic. Od samego początku spotkania na boisku panowała nerwowa atmosfera. Zawodniczki obu zespołów nie zamierzały odpuścić i sędzia musiał bardzo często interweniować dyktując rzuty osobiste i rzuty sędziowskie. Mecz był bardzo wyrównany i zacięty a efektem sportowej walki była nawet kontuzja zawodniczki z Katowic, która przerwała na moment zawody. Po przerwie nadal żadna z drużyn nie spuszczała z tonu. Wynik aż do końca trzeciej kwarty oscylował w okolicach remisu lub jednopunktowej przewagi jednej ze stron, jednak w ostatniej kwarcie zespół z Wisły osiągnął kilkupunktową przewagę. Niestety końcówka meczu zrobiła się bardzo nieprzyjemna, bowiem zawodniczki z Katowic zamiast odrabiać straty i gonić wynik wolały walczyć nieprzepisowo. Doprowadziło to jedynie do kolejnych rzutów osobistych i zakończenia meczu zwycięstwem Wisły 42:32.

Poza zdecydowanie czystszą grą (11 fauli wiślanek/28 fauli katowiczanek) dziewczyny świetnie zagrały w obronie, co także ogromnie przyczyniło się do sukcesu i awansu do finałów województwa śląskiego. Jest to pierwszy awans do imprezy tej rangi w historii naszego Gimnazjum, które w tym roku kolejny, bo już siódmy raz staje na najwyższym miejscu podium.

W składzie Gimnazjum nr 1 zagrały: Marcelina Strządała (24 pkt.), Beata Szarzec (33 pkt.), Sonia Bebłot (27 pkt.) Justyna Pilch (4 pkt.), Maja Woźniak (2 pkt.), Dominika Pilch (2 pkt.), Lucyna Małyjurek, Marta Colosenco (2 pkt.), Sonia Błażowska (2 pkt.), Natalia Szturc, Ewa Szarzec i Karolina Cieśla. Najlepszą zawodniczką turnieju została Beata Szarzec. Opiekunami drużyny wiślańskiej są Weronika Oskwarek i Marcin Kotwicz. Sędzią głównym turnieju był Mirosław Flis a sędzinami stolikowymi Katarzyna Raszka, Karolina Cieśla i Magdalena Setnik, którym serdecznie dziękujemy.

Na końcu chciałbym podziękować Pani Jolancie Grucy, dyrektor ZS1 w Wiśle za udostępnienie sali oraz Panu Robertowi Dłużniakowi, dyrektorowi OS „Start” w Wiśle, który ufundował puchary oraz statuetkę dla najlepszej zawodniczki półfinałów.