Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1847komentarzy: 0

Bibliodzieciaki Tworzaki w Ogrodzonej

2017.11.29 20:06

Autor: daniel3ttt

W listopadzie w gminnej Bibliotece Publicznej w Ogrodzonej (budynek szkoły)  odbyły się pierwsze zajęcia Bibliodzieciaków Tworzaków. Chętni uczniowie szkoły podstawowej w Ogrodzonej wykonywali jesienne drzewka. W ramach współpracy biblioteki ze szkołą pani bibliotekarka zaprezentowała klasom 1-3 teatrzyk Kamishibai pochodzący z Japonii. Chętni uczniowie mogli także zaprezentować w parach inne opowieści z tego teatrzyku.

Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”. Większość kamishibai to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z 10–16 pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, powstający za sprawą przenośnego teatru, przy pomocy którego ilustrowane opowiadania są przedstawiane w formie papierowych „slajdów”. Technika i walory takiego przedstawienia pomagają osiągnąć niesamowity efekt koncentracji, a ta forma opowiadania czy też czytania to prawdziwie teatralne doświadczenie.

Gdy narrator odczytuje tekst i kolejno odkłada karty, przed widownią pojawiają się następne ilustracje utrzymujące zainteresowanie w aurze niezwykłości. Opowiadania kamishibai mogą być zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne, a także wyrażać pedagogiczne podejście poprzez oparcie ich na takich wartościach, jak współpraca, miłość, przygoda, pomoc innym, odpowiedzialność, miłość do zwierząt, wytrwałość, współczucie, samoakceptacja, hojność.

zródło: OX.PL
dodał: daniel3ttt 2017.11.29 20:06
drukuj artykuł

Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.
Kontakt z redkacją .