Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Tradycje po niemiecku

12 uczniów Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Wiśle  wzięło udział w pięciodniowym wyjeździe do Niemiec, który odbył się w ramach projektu „Tradycje ludowe naszych regionów i ich wpływ na teraźniejszość” realizowanego w ramach programu „Uczenie się przez całe życie -  Comenius”. Oprócz wiślańskiej szkoły biorą w nim również udział szkoły z Niemiec, Czech i Słowacji.

Wyjazd rozpoczął się od krótkiego spaceru po Cottbus, gdzie uczestnicy mogli zobaczyć m.in. rynek ze starymi kamienicami i apteką „Pod Lwem” z 1568 r., kościół pofranciszkański św. Mikołaja z XV w., gotycki z barokowym ołtarzem i z  najstarszym nagrobkiem na Łużycach pochodzącym z 1230 r. oraz wieżę Grodkowską– pozostałość umocnień miejskich z XV w., która jest uważana za symbol miasta.

Następny dzień rozpoczął się od zwiedzania skansenu w Lehde, gdzie można zobaczyć jak wyglądały tradycyjne chaty Szprewaldczyków, jak mieszkali i z czego żyli. W trakcie seminarium dotyczącego słynnych szprewaldzkich ogórków można było spróbować ich różnych rodzajów: kiszonych, ziołowych, czosnkowych czy też żółtych. Z wioski cała grupa przeniosła się do Baruth, gdzie zwiedziła  dawną hutę szkła. Uczniowie poznali w niej nie tylko historię wyrobu szkła, ale również mogli na żywo obejrzeć proces wydmuchiwania szkła.

Kolejny dzień młodzież spędziła w Berlinie. Spod Bramy Brandenburskiej wyruszyli na wycieczkę, i  z okien piętrowego autobusu poznawali miasto i jego historię. Zobaczyli m.in. Zamek Bellevue (siedzibę prezydenta), Czerwony Ratusz, wieżę telewizyjną, Siegessäule (Kolumnę Zwycięstwa), fragmenty muru berlińskiego, Checkpoint Charlie. Następnie, po szczegółowej kontroli bezpieczeństwa, rozpoczęli zwiedzanie Reichstagu. Na widowni umieszczonej nad salą obrad wysłuchali wykładu na temat historii i przebudowy budynku, poznali także zasady działania niemieckiego Bundestagu (izba parlamentu Niemiec). Windą wjechali na dach z kopułą, znajdujący się na wysokości 24 m, z którego podziwiali panoramę Berlina. Na zakończenie pobytu w stolicy Niemiec odwiedzili muzeum Heinricha Zillego, grafika, litografa, malarza, rysownika i fotografa, który ukazywał w swoich rysunkach scenki z codziennego życia berlińskiego drobnomieszczaństwa.

Uczniowie odwiedzili również szkołę w Nauen, gdzie obejrzeli film o przepięknym regionie Havelland. Na obiad mogli spróbować dań tradycyjnej kuchni tego regionu: kremowej zupy ziemniaczanej i gulaszu z dziczyzny z kluskami kładzionymi (spätzle) i brukselką. Na zakończenie dnia zwiedzili pałac, w którym poznali historię rodziny Ribbeck oraz znaczenie gruszy występującej w wierszu Theodora Fontane.

Ostatni dzień uczestnicy projektu spędzili w Magdeburgu. Spacerując po mieście mieli możliwość obejrzeć rynek z Ratuszem, gotycką Katedrę św. Katarzyny i św. Maurycego, zespół klasztorny Norbertanów i Zieloną Cytadelę -  budynek zaprojektowany przez Friedensreicha Hundertwassera. Na zakończenie w trakcie rejsu Białą Flotą po Łabie wszyscy mogli  jeszcze raz spojrzeć na miasto z innej perspektywy.

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.