Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Niezawodna szkoła zawodowa

13 maja tj. w poniedziałek rusza elektroniczny nabór do szkół ponadgimnazjalnych. Wielu młodych ludzi musi podjąć decyzję wpływającą w znaczny sposób na całe dorosłe życie. Każdy gimnazjalista staje przed niełatwym wyborem pomiędzy liceum, technikum i zasadniczą szkołą zawodową. \

W swoich kalkulacjach należałoby poddać po rozwagę, czy wybór szkoły zawodowej może być początkiem drogi do sukcesu. Ten typ kształcenia z powrotem wraca do łask, a niektóre kierunki są oblegane przez absolwentów gimnazjów. Wprowadzane od 1 września 2012 zmiany w szkolnictwie ponadgimnazjalnym, w tym także zawodowym, zostały zainspirowane przez zmieniające się wymagania rynku pracy. Dziś należy być gotowym na fakt, że kariera zawodowa będzie rozwijać się dynamicznie, jednak koniecznością okaże się spora elastyczność w dostosowaniu się do rynku pracy. Kończąc szkołę zawodową, młody człowiek może szybko wejść na rynek pracy; równocześnie droga do dalszego kształcenia na dowolnym kierunku studiów pozostaje otwarta. Poza tym, w ramach reformy wprowadzono także kursy kwalifikacyjne dające możliwość kształcenia w wielu zawodach zarówno młodzież, jak i dorosłych bez żadnych limitów wiekowych.

W punktach poniżej przedstawiono korzyści wynikające z nauki zawodu:

· zdobycie kolejnego stopnia edukacji, uzyskanie wykształcenia średniego,
· możliwość zdobycia interesującego zawodu – pracodawcy poszukują fachowców,
· łączenie wiedzy teoretycznej z praktyczną w trakcie nauki zawodu,
· nawiązanie kontaktu z pracodawcą , co może zaowocować znalezieniem pracy,
· zaplanowanie swojej dalszej drogi zawodowej zgodnie z potrzebami rynku pracy,
· przygotowanie do założenia i prowadzenia własnej firmy,
· możliwość szybkiego zdobycia pracy i uzyskania niezależności finansowej,
· poczucie własnego rozwoju,
· znalezienie miejsca na rynku pracy, nie tylko w miejscu zamieszkania, ale także poza granicami regionu i kraju (w nowym programie młodzież uczy się języka obcego zawodowego, co stanowi ogromne ułatwienie dla poszukujących zatrudnienia za granicą),
· szkoła zawodowa nie zamyka drogi do dalszego kształcenia się, istnieje możliwość zdania zarówno egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, jak i matury umożliwiającej i podjęcie studiów w dowolnym kierunku.

Szkoły średnie dysponują bogatą ofertą w zakresie szkolnictwa zawodowego. Powstaje wiele nowych kierunków kształcenia. Dla przykładu, Zespół Rolniczych w Międzyświeciu w swojej ofercie edukacyjnej posiada nowy profil- technik logistyk. Po ukończeniu szkoły zawodowej znalezienie pracy nie należy do trudnych zadań, wystarczy odrobina wysiłku i zaangażowania w jej poszukiwanie.

Pomocne w wyborze dobrego zawodu mogą okazać się następujące linki:

http://www.koweziu.edu.pl/index.php?id=materialy_promocyjne/materialy

http://www.youtube.com/watch?v=BHUYtq-eJ7Q&feature=player_embedded

Urszula Pasieka Zespół Szkół Rolniczych w Międzyświeciu

źródło:
dodał: autor

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2013-05-11 11:27:16
gość: I tak ją zamkną!! Tak jak niszczą szkoły w Skoczowie (zaczęli od Ogólniaka, który przeniosą na bajerki), za niedługo pewnie Bajerki zlikwidują, Międzyświeć i szkoły w Wiśle. W Strumieniu już wykończyli jakis czas temu. Starostwo chce wszystko zostawić w Cieszynie, aby nie musieli dzielić pieniędzy po innych miejscowościach. HAŃBA !!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.