Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Finlandia: Wyprawa polskiego gimnazjum

Nasza wyprawa rozpoczęła się we wtorek 19 września. Z Czeskiego Cieszyna w podróż wyruszyło 44 uczniów Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego wraz z trzema wychowawczyniami.

Nasza droga prowadziła przez Polskę do Wilna. Wczesnym rankiem dotarliśmy do Troków, gdzie zwiedziliśmy przepiękny zamek - siedzibę książąt litewskich. To właśnie Polacy  przed drugą wojną światową rozpoczęli odbudowę tego miejsca. Samo miasteczko położone jest na Pojezierzu Wileńskim, na półwyspie między jeziorami Galwe, Tataryszki, Łuka i Giełusz, oddalone 28 km   od Wilna. Troki były miastem królewskim Wielkiego Księstwa Litewskiego. Niedaleko,  około 5 km na południowy wschód od Troków, leży dawna stolica Litwy (do XIV wieku), obecnie wieś, Stare Troki. Później pojechaliśmy do Wilna, gdzie czekała już na nas wspaniała pani przewodnik, która pokazała nam m. in.: sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Bazylikę archikatedralną czy Uniwersytet Wileński  wraz z cennym zespołem obiektów zabytkowych wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ciekawe też było zwiedzenie ulicy Literatów z tabliczkami upamiętniającymi polskich oraz światowych poetów i pisarzy. Wprawdzie byliśmy trochę zmęczeni, lecz na pewno zapamiętamy to ważne dla wszystkich Polaków miasto.

Wieczorem zostaliśmy zakwaterowani w hostelu Filaterai. Wielu z nas wyszło jeszcze obejrzeć nocne Wilno.

            W czwartek po śniadaniu wyruszyliśmy do litewskiego Siaulaj, czyli Szawle, znajdującego się na wschód od Kłajpedy. Zwiedziliśmy Górę Krzyży, gdzie w 1430 roku wybudowano kapliczkę upamiętniającą przyjęcie chrztu przez Żmudzinów.       Po upadku powstania listopadowego w 1831 r. zaczęto tam masowo przynosić           i stawiać kolejne krzyże różnej wielkości, od ogromnych kilkumetrowych aż po niewielkie, wręcz miniaturowe, w intencji nadziei,  jako symbole zadumy, wiary albo jako wota dziękczynne.  Każdy z nas mógł kupić własny krzyżyk i położyć na Górze Krzyży.

Kolejna droga prowadziła do Rygi, stolicy i największego miasta Łotwy, położonego nad rzeką Dźwiną w Zatoce Ryskiej. Jest to główny ośrodek gospodarczo-przemysłowy, komunikacyjny, kulturalny i naukowy kraju. Zobaczyliśmy zabytkowe Stare Miasto, które wpisane jest na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Kolejnym punktem zwiedzania była największa średniowieczna katedra krajów nadbałtyckich - Katedra protestancka św. Piotra, przepiękny renesansowy Dom Bractwa Czarnogłowych, niestety obecnie niedostępny dla zwiedzających oraz liczne secesyjne kamieniczki. Z Rygi wyruszyliśmy do Tallinna, by zakwaterować się i przygotować do wczesnej pobudki. Musieliśmy pamiętać o tym, że wjeżdżając na Litwę cały czas będziemy funkcjonować w innej strefie czasu.

W piątek 22 września wczesnym rankiem popłynęliśmy promem MegaStar              do Helsinek, żeby zwiedzić stolicę Finlandii. A więc w czasie, kiedy nasi koledzy rozpoczynali naukę w szkole, my już ponad godzinę byliśmy na promie.

Cały dzień mieliśmy możliwość zwiedzać ten niezwykle ciekawy zakątek Europy. Zobaczyliśmy m.in. Senaatintori (plac Senacki), z pomnikiem cara Rosji Aleksandra II, Helsingin Yliopisto, drugi uniwersytet w Finlandii, założony w 1828 roku. Było też sporo czasu na indywidualne zwiedzanie czy zakup prezentów i pamiątek. Późnym wieczorem dotarliśmy promem do Tallinna. Następnego dnia czekało nas jeszcze zwiedzanie tego miasta i podróż powrotna do domu.

Sobotni dzień okazał się pierwszym słonecznym dniem podczas naszej wycieczki.

Przepiękne tallińskie stare miasto zostało w 1997 roku wpisane na listę światowego kulturowego dziedzictwa ludzkości UNESCO i wywarło na nas wszystkich ogromne wrażenie. Tallinn, stolica Estonii, leży na brzegu Zatoki Tallińskiej. Wraz z fińskim Turku w 2011 roku był Europejską Stolicą Kultury. Tym razem zwiedzanie odbyło się po angielsku. Niezwykle piękne było Stare Miasto z murami obronnymi. Z najbardziej widokowego miejsca, właściwie wzgórza nad miastem, podziwialiśmy panoramę miasta, w oddali widzieliśmy też port i morze oraz nowe miasto. Na wzgórzu mieliśmy okazję zobaczyć Zamek Toompea oraz cerkiew św. Aleksandra Niewskiego. Ciekawostką Estonii jest moda na sauny. Właściwie każdy dom, bez względu na to, czy jest duży czy mały, stary czy nowy, bardziej lub mniej luksusowy, posiada własną saunę. Może dlatego ludzie, mieszkający w tym zakątku świata, są zahartowani          i zdrowi?

O godzinie 16:00 tamtejszego czasu pełni wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną. Od wtorku do niedzieli pokonaliśmy około 3 000 km, zobaczyliśmy wiele wspaniałych miejsc, sprawdziliśmy swoje umiejętności językowe.

Przekonaliśmy się, że naprawdę warto podróżować, widzieć i zwiedzać różne zakątki świata, poznawać języki, kulturę i tradycje innych narodów.

 

 

Adam Kubiczek 

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.