Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?
Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.
Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!
Architekci krajobrazu w Hiszpanii, żywieniowcy we Włoszech - Erasmus+ w Międzyświeciu
Zbliżający się koniec roku szkolnego to niewątpliwie czas podsumowań i refleksji nad realizacją zadań programowych szkoły ale także wybiegających poza nie. Spośród różnych inicjatyw podejmowanych w Zespole Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu zdecydowanie na czoło wysuwa się wprowadzony od kilku już lat i konsekwentnie realizowany projekt Erasmus+.
Dzięki programowi nasi uczniowie z poszczególnych zawodów mogą zdobywać kwalifikacje i doświadczenia zawodowe za granicą, a także poznawać kulturę pracy i praktyki stosowane w europejskich firmach. Poznają europejskie rynki pracy, kulturę innych narodów i okazuje się, że bardzo dobrze odnajdują się w europejskiej rzeczywistości. Po odbytym stażu otrzymują Europassy, które są przydatne na rynku pracy. Wyjazdy poprzedzają zajęcia edukacyjne i co istotne są one dla uczniów całkowicie bezpłatne. Nie do przecenienia jest również możliwość doskonalenia znajomości języków obcych z uwzględnieniem specjalistycznego słownictwa, zwiększanie elastyczności i mobilności oraz konkurencyjności na rynku pracy.
W lutym bieżącego roku nasi architekci krajobrazu mieli możliwość realizacji projektu w Maladze, natomiast żywieniowcy na włoskiej riwierze w kurorcie Rimini.
W hiszpańskiej Maladze, położonej malowniczo nad Morzem Śródziemnym, mieli niebywałą okazję zapoznania się z pracami z zakresu architektury krajobrazu począwszy od koszenia trawników, wycinkę palm, obsługę sprzętu mechanicznego po prace pielęgnacyjne nad egzotycznymi gatunkami roślin. Oto jak sami uczestnicy stażu ocenili swój pobyt: ”Pracowaliśmy w bardzo egzotycznym dla nas otoczeniu i mieliśmy do czynienia z wieloma niespotykanymi w Polsce roślinami. Nasi pracodawcy byli dla nas życzliwi, pomocni i zawsze zadowoleni z efektów naszej pracy. Malaga to fantastyczne miejsce”.
Z kolei we włoskiej miejscowości wypoczynkowej Rimini nasi żywieniowcy aktywnie i pracowicie spędzali czas, uczestnicząc w kontynuacji kursu języka włoskiego, a przede wszystkim pracując w pizzeriach i restauracjach serwujących potrawy kuchni śródziemnomorskiej. Niejednokrotnie zmagali się z przyrządzaniem owoców morza, które są stałą pozycją we włoskim menu. W sezonie letnim przybywa tutaj ok. 1 miliona turystów. W okresie, w którym odbywali swój staż odbywało się tam sporo targów międzynarodowych, wystaw i toczyło normalne życie 135 tys. mieszkańców, którzy wieczorami przychodzą do restauracji, pubów i pizzerii rozkoszować podniebienie specjałami rodzimej kuchni.
Obcy język, mentalność Włochów, różnorodność smaków i potraw, urokliwe miasto - to wszystko sprawiało, że na pewno nie zapomną tego miejsca. Wszyscy uczestnicy jednogłośnie deklarują chęć powrotu na włoską riwierę.
W czasie praktyk zarówno w Hiszpanii jak i we Włoszech znalazł się również czas na odpoczynek. W weekendy odbywały się wycieczki np. do niezwykłej Wenecji czy San Marino, czy zwykłe leniuchowanie na urokliwej plaży było jedną z form spędzania wolnego czasu.
Uczestnicy realizowanych w naszej szkole projektów zgodnie stwierdzają, że praktyka jest najlepszym nauczycielem zawodu, a wyjazd do obcego kraju najlepszym sposobem na doskonalenie umiejętności językowych, a przede wszystkim na konfrontację z samym sobą, szansę uwierzenia w swoje możliwości i potencjał, który jest, tylko trzeba go odkryć.
Zespół Szkół Przyrodniczo - Technicznych w Międzyświeciu
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.