Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

"Bezpieczna Szkoła - Bezpieczna Przyszłość"

Szkoła Podstawowa nr 5 w Ustroniu – Lipowcu wzięła udział w programie Ministerstwa Edukacji Narodowej „Bezpieczna Szkoła – bezpieczna Przyszłość” w ramach programu Bezpieczna +, którego celem jest „Upowszechnianie wśród wszystkich pracowników szkoły umiejętności rozpoznawania sytuacji zagrożenia oraz wiedzy o zasadach postepowania w sytuacji zagrożenia”.

W ramach tego projektu, do którego udział szkoły zgłosiła Pani Dyrektor mgr Katarzyna Burzyńska – przeprowadzone zostało szkolenie dla kadry pedagogicznej i pracowników szkoły odnośnie sposobów postępowania na wypadek zagrożeń terrorystycznych takich jak:

- wtargnięcie napastnika z bronią,

- wzięcie zakładników,

- podłożenie ładunku wybuchowego,

- zagrożenia chemiczne i biologiczne.

W ramach zajęć praktycznych pracownicy szkoły odpowiedzialni za bezpieczeństwo dzieci, dowiedzieli się jak postępować w sytuacjach zagrożenia spowodowanego umyślnymi lub nieumyślnymi działaniami człowieka i sił natury, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Zajęcia obejmowały wypracowanie sposobów postępowania na wypadek wystąpienia sytuacji zagrożenia zamachem. Dodatkowo, zaproponowano szkole autorski system pozwalający za wczesne wykrywanie i identyfikacje symptomów wskazujących na zbliżające się zagrożenie, który pozwala wspólnie z policją na skuteczną neutralizacje zagrożeń zanim one wystąpią. 

Przekazana przez instruktorów wiedza ma uniwersalne zastosowanie nie tylko w szkole, ale również w innych okolicznościach życia codziennego, miejsce zamieszkania, wakacje, inne okoliczności.

Projekt MEN realizowany jest przez Stowarzyszenie Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze, która to instytucja zatrudnia odpowiednio przygotowanych trenerów.

Należy zwrócić uwagę, iż zajęcia były prowadzone przez trenerów – oficerów, byłych żołnierzy zawodowych, posiadających praktyczne zawodowe doświadczenia w zwalczaniu terroryzmu w Polsce i poza granicami, tj.  płk. rez. dr Krzysztofa Danielewicza,  Dariusza Kiliana i  Marka Baranowskiego.

Należy podkreślić, że szkolenie było w całości finansowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i szkoła nie poniosła żadnych kosztów z tego wynikających.

 W ocenie Rady Pedagogicznej SP nr 5 trenerzy byli bardzo kompetentni zarówno pod względem przygotowania merytorycznego jak i dydaktycznego, a zajęcia prowadzone były w sposób przystępny i w miłej atmosferze.

Po szkoleniu szkoła uzyskała Certyfikat udziału w projekcie Ministerstwa Edukacji Narodowe, a wszyscy pracownicy zaświadczenia o udziale w szkoleniu – stanowiące podwyższenie kwalifikacji zawodowych.

                   Według mnie  Dyrektor Katarzyny Burzyńskiej są to działania godne pochwały oraz naśladowania – troska o bezpieczeństwo uczniów powinna przyświecać wszystkim placówkom oświatowym.

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
kontakt z redakcją