Bookcrossing w skoczowskiej bibliotece!

Zabierz książkę z półki, przeczytaj, oddaj, a jeśli chcesz ją zatrzymać lub przekazać dalej, przynieś w zamian inną – na tym polega w dużym skrócie akcja bookcrossingu, czyli „uwalniania książek”. W tę popularną na całym świecie inicjatywę włączyła się również Biblioteka Publiczna w Skoczowie. Od 22 stycznia przy wejściu do skoczowskiej biblioteki znajduje się specjalna półka wypełniona książkami, które każdy może zabrać do domu i przeczytać – bez rejestracji i informowania o tym fakcie bibliotekarzy.

- Sama idea „uwalniania książek” była już znana w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku, jednak rozpowszechnił ją na dużą skalę amerykański programista Ron Hornbaker, który stworzył stronę internetową zrzeszającą bookcrosserów. Pierwotnie chodziło o pozostawianie książek w różnych miejscach publicznych, takich jak kawiarnie, autobusy czy ławki w parku – po to, aby ktoś inny mógł je zabrać i przeczytać, a potem przekazać dalej w podobny sposób – mówi Marcin Wieczorek, dyrektor Biblioteki Publicznej w Skoczowie.

Akcja szybko zyskała rozgłos na całym świecie, w tym także w Polsce – nie tylko wśród „zwykłych” czytelników, ale też w różnych instytucjach, takich jak szkoły, uniwersytety, urzędy, domy kultury czy właśnie biblioteki. Teraz do tego grona dołączyła skoczowska biblioteka.

- Już wcześniej myśleliśmy o rozpoczęciu takiej akcji, a i nasi czytelnicy o nią pytali, dlatego postanowiliśmy ruszyć z nią z początkiem nowego roku. Chodzi przede wszystkim o promocję czytelnictwa, a też wiele osób ma w domu przeczytane książki, którymi chcieliby się podzielić i wymienić na inne. Myślę, że w Skoczowie idea zostanie przyjęta pozytywnie, zwłaszcza że w kilku miejscach w naszej gminie funkcjonują podobne półki z książkami. W dodatku w miejscach, gdzie nikt by się ich nie spodziewał, takich jak kawiarnie czy sklepy. Skoczowianie lubią czytać, co widzimy po naszych statystykach, które, wbrew temu, co mówi się o czytelnictwie w Polsce, stale rosną – dodaje Marcin Wieczorek.

źródło:
dodał: autor

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-01-24 09:42:03
gość: Świetna sprawa!
2018-01-24 09:42:29
gość: Świetna sprawa!
2018-01-25 09:51:31
gość: Panie Wieczorek, halocieszyn już nie wystarcza ze musi pan swoje wypowiedzi publikować jeszcze i tu?
2018-01-28 23:35:49
gość: Krzysiu! Cóż Ci ten Wieczorek tak przeszkodzo? Zasuwo jak mały samochodzik co by skoczowska biblioteka się rozwijała! To źle, chyba jednak nie! Życz, a bydzie i Tobie życzone :)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
kontakt z redakcją