Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Drzewa, krzewy i lęgowe budki. Ekologiczna akcja w Ustroniu

W Ustroniu odbyła się duża ekologiczna akcja, której efekty to blisko 150 drzew i krzewów posadzonych w centrum tego miasta oraz kilkadziesiąt lęgowych budek, jakie będą służyć ptakom, owadom oraz wiewiórkom.

8 kwietnia na terenie Osiedla Centrum w Ustroniu miała miejsce akcja „Dla Ziemi, ludzi i przyrody” zorganizowana przez znane stowarzyszenie ekologiczne Klub Gaja przy współpracy Spółdzielni Mieszkaniowej „Zacisze”, Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Zacisze” i miejscowego samorządu. Był to pomysł praktycznego uczczenia Międzynarodowego Dnia Ziemi.

Na spółdzielczym skwerze znajdującym się na terenie Osiedla Centrum posadzono blisko 150 drzew i krzewów, wśród których były między innymi tawuły japońskie, klony oraz śliwy. - W ramach budżetu obywatelskiego Ustronia wykonany został projekt nasadzenia zieleni na terenie spółdzielczych osiedli położonych w centrum miasta. Nawiązaliśmy kontakt z Klubem Gaja i tej organizacji udało się zdobyć sporą ilość krzewów i drzew do tych nasadzeń. Bardzo nas cieszy fakt, że dzięki akcji „Dla Ziemi, ludzi i przyrody” wokół budynków Spółdzielni Mieszkaniowej „Zacisze” będzie więcej zieleni, w dodatku bardzo ładnej. To nie tylko wsparcie szeroko rozumianej ekologii, ale także zapewnienie naszym mieszkańcom bardziej komfortowych warunków życia, bo wszak lepiej się żyje w otoczeniu zieleni niż bez niej – mówi Tadeusz Dybek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Zacisze”. Ale sadzenie drzew i krzewów było tylko częścią ekologicznej akcji w Ustroniu. Bo prócz tego odbyły się również warsztaty podczas których powstało kilkadziesiąt budek lęgowych dla owadów zapylających, czyli pszczół murarek, biedronek, złotooków i motyli oraz dla ptaków i wiewiórek. Warsztaty były skierowane głównie do młodych ustronian, którzy licznie uczestniczyli w akcji „Dla Ziemi, ludzi i przyrody”.

Część budek zawieszono w sąsiedztwie budynków spółdzielczego Osiedla Centrum, a resztę ich budowniczowie zabrali ze sobą, aby trafiły do ogródków działkowych i na przydomowe działki. - W ciągu ostatnich dziesięcioleci coraz wyraźniej widzimy, że zbyt intensywne oddziaływanie człowieka na środowisko naturalne prowadzi do zanikania siedlisk i postępującej utraty różnorodności biologicznej. Dzięki wykonanym nasadzeniom poprawi się stan zieleni w mieście, zwiększy się bioróżnorodność i zaplecze pokarmowe dla ptaków, pszczół i małych ssaków. Drzewa i krzewy pomogą także w rehabilitacji osób niepełnosprawnych. A wykonane podczas warsztatów budki lęgowe dla zwierząt zastąpią dziuple w starych drzewach, których jest coraz mniej – mówi Jolanta Migdał z Klubu Gaja. Prezes tej organizacji Jacek Bożek podkreśla, że w tym ekologicznym projekcie bardzo ważna była chęć do współpracy i działania ze strony spółdzielni mieszkaniowej, ogródków działkowych oraz samorządu. - To jest wyjątkowo istotne, bo sam dobry pomysł to nie wszystko, gdyż musi być jeszcze partner czy partnerzy do jego realizacji. I w Ustroniu tacy partnerzy byli – mówi Jacek Bożek. Dodaje, że kierowaną przez niego organizację w akcji „Dla Ziemi, ludzi i przyrody” wsparły Fundacja C&A oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. A władze Spółdzielni Mieszkaniowej „Zacisze” deklarują, że w kwestii ekologii nie powiedziały ostatniego słowa. - Z naszej strony to pierwsza, ale mamy nadzieję nie ostatnia tego typu ekologiczna akcja. Może w przyszłym roku też uda się zrobić coś podobnego – mówi Edward Pękowski, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Zacisze”.

 

 

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.