Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Erasmus+ w Szkole Podstawowej nr 5 w Cieszynie

Grupa nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi wraz z dyrektor Danutą Łabaj przebywała w Lecce we Włoszech , które jest znanejako ‘Florencja Południa’ ze względu na barokowa zabudowę i wiele cennych zabytków z okresu cesarstwa rzymskiego i uznawaneza jedno z najpiękniejszych miast południa Włoch. Było to spotkanie zamykające i podsumowujące 2 –letni projekt  Erasmus + ‘SILENCE OF OUR UNIQUE NOISE DYNAMICS’ ( S.O.U.N.D.)

Pobyt zaczął się od wizyty w szkole Instituto Istruzione Secondaria Superiore Enrico Fermi w Lecce. Mieliśmy możliwość zwiedzenia pracowni i klas lekcyjnych oraz obserwowania uczniów i nauczycieli w trakcie pracy. W trakcie wizyty zaprezentowano założenia systemu edukacyjnyego we Włoszech oraz wysłuchano prelekcji na temat pomocy uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.Następnym punktem była spotkanie z władzami miasta i prowincji ,które odbyło się w zabytkowym Pallazo dei Celestini. Mieliśmy również okazję obserwowania pracy specjalistów w Domu opieki (Residenza Sanitaria Assistenziale per Disabili). Są to domy opieki wprowadzone we Włoszech w połowie lat dziewięćdziesiątych jako struktury pozaszpitalne zapewniające osobom o różnym stopniu niepełnosprawności kompleksową opiekę specjalistyczną. Ciekawym doświadczeniem było spotkanie z Salvatore Crudo, jednym z założycieli grupy ‘Tamburellists of Torrepaduli’ propagującej pizzikę-tradycyjną muzykę i taniec.Salvatore, który nie tylko wytwarza tamburyna, jest również wirtuozem gry na tym instrumencie.

W Otranto, które powstało na fundamentach starożytnego miasta Hydrus zwiedziliśmy aragoński zamek zbudowany przez Fryderyka II oraz katedrę z XI w. z największą mozaiką podłogowąw całych Włoszech. Ostatni dzień to podsumowanie dwuletnich działań w ramach projektu. Spotkania były okazją do wymiany doświadczeń w pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Wiedza zdobyta podczas spotkań wpłynie na pracę i z pewnością będzie owocować w przyszłości. Projekt okazał się sukcesem. Obecnie projekt S.O.U.N.D dobiegł końca ale już zapraszamy na kolejną przygodę po Europie z SP-5 w Cieszynie z projektem pt.: „How to make schools more attractive and creative”(SMAC). W dniach 1-8 grudnia będziemy gościć nauczycieli i uczniów z Turcji, Rumunii, Hiszpanii i Grecji. Wkrótce kolejne informacje.

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.