Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Głusi działają z Działaj Lokalnie

   Każde dofinansowanie to dla Skoczowskiego Stowarzyszenia Głuchych wielka radość i możliwość organizowania warsztatów i zajęć dla osób niepełnosprawnych- głuchych.

   W tym roku projekt „Miganie przez działanie” jest realizowany dzięki otrzymanemu dofinansowaniu   z "Działaj Lokalnie". Jest to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej przy wsparciu Powiatu Cieszyńskiego, Banku Spółdzielczego w Cieszynie, Banku Spółdzielczego w Skoczowie oraz gmin: Chybie, Goleszów, Hażlach, Istebna, Skoczów, Strumień, Ustroń, Wisła.

W trakcie realizacji projektu Głusi będą uczestniczyli w szeregu zajęć, które będą trwały aż do grudnia. Odbyły się już warsztaty ekologiczne - Ekologia w moim domu i regionie- prezentacja multimedialna znaczenie ochrony środowiska dla naszego życia, segregacja śmieci, jej cel i znaczenie dla regionu. Głusi z wielkim zainteresowaniem poznawali nowe zasady segregacji śmieci. Migali o własnych domowych problemach przy prawidłowej segregacji, o konieczności dbania o środowisko, o pięknym regionie Ziemi Cieszyńskiej, który potrzebuje pielęgnacji i poszanowania przez każdego mieszkańca. Kolejne warsztaty będą równie ciekawe – spotkanie z radnym Gminy Skoczów, jak zyskać dobrą pracę, robienie dzieł rękodzielniczych, wspólna Wigilijka.

   W życiu Głuchych wiele informacji umyka i staje się mało ważne. Dla głuchego każde wyjście z domu, kontakt z ludźmi słyszącymi, wizyta w sklepie, u lekarza, w urzędzie to duży stres i poczucie bezradności. Jak wytłumaczyć o co chodzi skoro ludzie nie rozumieją Głuchych i nie wiedzą co chcą powiedzieć? Impreza, kultura, muzyka, polityka, to dla Głuchych tylko słowa. Nikt nie ma czasu ani chęci by Im coś tłumaczyć. Zwłaszcza w małych miejscowościach jest to szczególnie trudne – często głusi są pozostawieni samym sobie a zajęcia czy spotkania dostępne dla osób słyszących dla Głuchych są bez znaczenia. I tak nie wiedzą co się na nich mówi, gdyż brak na takich spotkaniach tłumaczy języka migowego

  Organizowane spotkania i warsztaty są szczególnie potrzebne osobom Głuchym. Cieszymy się, że to już kolejny rok gdy program „Działaj Lokalnie” wspiera Głuchych.

 W imieniu członków Skoczowskiego Stowarzyszenia Głuchych

Sylwia Cz.

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.