Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

„Głusi wędrują śladem Powstań Śląskich”

Rok 2019 upływa pod znakiem Powstań Śląskich. Również i Głusi ze Skoczowskiego Stowarzyszenia Głuchych uczcili to ważne dla naszej historii wydarzenie. W ramach projektu „Głusi chcą być częścią Śląska” dofinansowanego z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego na rok 2019 odbyły się warsztaty i wycieczka.

Wyjazd na Śląsk dał okazję do zwiedzania obiektów związanych z Powstaniami Śląskimi, jak również do podziwiania pięknych nowoczesnych osiedli znajdujących się tuż obok zabytkowych dzielnic górniczych.

Mieliśmy okazję do przypomnienia sobie czasów naszych rodziców i dziadków w Muzeum Historii Katowic. Pięknie utrzymany sprzęt wyposażenia śląskiego mieszkania budził zdziwienie dzieci, które brały udział w wycieczce ale dla większości z nas był miłym wspomnieniem dzieciństwa. Z równą przyjemnością oglądaliśmy inne zabytki i pomniki odnoszące się do dawnej historii Śląska.

Wycieczkę poprzedziły warsztaty historyczne, na których Głusi poznali zabytki warte zobaczenia, jak również przypomniano Postanowienia traktatu wersalskiego wobec Śląska, przyczyny i skutki powstań śląskich, historię działalności Alfonsa Zgrzebnioka oraz Wojciecha Korfantego.

Podsumowaniem projektu był konkurs historyczny - Głusi rozpoznawali zabytki, które widzieli w trakcie wycieczki, a najszybciej i bezbłędnie udzielone odpowiedzi zostały nagrodzone pięknymi nagrodami. Na zakończenie projektu został nagrany film z tłumaczeniem w języku migowym, który można zobaczyć na stronie internetowej naszego Stowarzyszenia oraz na Youtub.

Wyjazd śladem Powstań Śląskich i prowadzenie warsztatów było możliwe dzięki otrzymanemu dofinansowaniu i udziałowi w otwartym konkursie organizowanym przez Zarząd Województwa Śląskiego na zadania publiczne Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury oraz ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego w 2019 r.

W imieniu członków Skoczowskiego Stowarzyszenia Głuchych

Sylwia Cz.

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.