Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Gra miejska z okazji obchodów Święta Niepodległości

W piątek, 19.10.2018 r., uczniowie ze szkół podstawowych Miasta i Gminy Skoczów wzięli udział w grze miejskiej, którą zorganizowała skoczowska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej z Bielska-Białej we współpracy z: filią Miejskiej Biblioteki Publicznej, z ulicy Bielskiej 34 w Skoczowie i Muzeum Gustawa Morcinka oraz z udziałem i wsparciem nauczycieli bibliotekarzy z sieci współpracy w Skoczowie i z udziałem uczniów z Technikum skoczowskiego Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Gra została zorganizowana dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W grze wystartowało osiem zespołów, które reprezentowały szkoły: Szkołę Podstawową nr 1 im. G. Morcinka, Szkołę Podstawową nr 3 im. Jana Pawła II, Szkołę Podstawową nr 8 im. K. Bochenek, Szkołę Podstawową im. Z. Kossak z Pierśćca, Szkołę Podstawowa im. J. Marka z Pogórza, Szkołę Podstawową im. K. Miarki z Ochab Małych oraz Zespół Szkół Specjalnych ze Skoczowa. Dodatkowy zespół tworzyła grupa młodzieży z klasy fototechnicznej z ZSTiO w Skoczowie, która pod kierunkiem nauczyciela, pani Agnieszki Kawy, dokumentowała przebieg gry na zdjęciach. Gra miała charakter biegu patrolowego, którego uczestnicy zaliczali zadania na przygotowanych punktach kontrolnych. Było ich pięć. Uczniowie starowali w budynku Biblioteki Pedagogicznej, przechodzili pod Pomnik Gustawa Morcinka, następnie wędrowali do filii Biblioteki Miejskiej, gdzie oglądali wystawę, przygotowaną na okoliczność obchodów jubileuszu 100-lecia Niepodległości Polski, potem przechodzili do Muzeum Gustawa Morcinka, w którym poznawali biografię i twórczość pisarza, a na koniec szli pod pomnik „Naszym Bohaterom” na ulicy Mickiewicza, który upamiętnia obrońców Skoczowa z 1919 r.

W każdym punkcie na uczestników czekały zadania do wykonania, np.: rozwiązanie krzyżówki z hasłami historyczno – patriotycznymi, rozpoznanie postaci ojców niepodległości Polski czy zaśpiewanie pieśni legionowej „My, I Brygada”. Nad przebiegiem realizacji zadań, wykonywanych przez dzieci ze szkół podstawowych, czuwali uczniowie ze skoczowskiego Technikum, z klasy 2TESF. Ich opiekunami były panie: Urszula Rakus i Tatiana Urbańska-Gruca.

Patrolowa rywalizacja zakończyła się następującymi wynikami: I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 im. G. Morcinka w Skoczowie II miejsce – Szkoła Podstawowa im. K. Miarki w Ochabach Małych III miejsce – Szkoła Podstawowa im. J. Marka w Pogórzu IV miejsce – Szkoła Podstawowa im. Z. Kossak w Perśćcu.

Wszyscy uczestnicy gry miejskiej otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki, a laureaci zostali nagrodzeni książkami, które ufundował sponsor, firma „ANTEL” Cyfrowy Polsat ze Skoczowa. Uczniowie opuszczali Bibliotekę Pedagogiczną z uśmiechem na twarzy i poczuciem zadowolenia z dobrze wykonanych zadań i przeżycia ciekawego doświadczenia edukacyjnego. Pomysłodawcą gry i jej głównym koordynatorem była pani Ilona Kozieł, kierownik skoczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej.

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
kontakt z redakcją