Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Gry harcerskie w Stanicy Kamińskiego

W Górkach Wielkich Sojce znajduje się miejsce bliskie sercu każdego harcerza. Potocznie mówi się o nim „Stanica Kamińskiego”, jednakże oficjalnie nazywał się Centralną Szkoła Instruktorską Harcerstwa Męskiego, a później Ośrodkiem Harcerskim. Niestety aktualnie budynki te nie są użytkowane i popadają w ruinę.
Miejsce to zostało stworzone i było kierowane przez postać znaną każdemu Polakowi – Aleksandra Kamińskiego. Był on wybitnym instruktorem harcerskim, profesorem pedagogiki, żołnierzem, a później oficerem Armii Krajowej, Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata. W świadomości zbiorowej na zawsze zostanie on dla nas autorem „Kamieni na szaniec”. Stworzył metodę pracy z zuchami – najmłodszą grupą wiekową w harcerstwie.
W przedwojennej Polsce Górki Sojka, to było miejsce znane, ponieważ żyła tam Zofia Kossak i znajdowała się tam Szkoła Instruktorska na Buczu oraz m. in. dzięki stanicy. Wartym przypomnienia jest to, że ostatnie wakacje spędzali tam Zośka, Alek i Rudy. Historia ośrodka jest szeroko opisana w Internecie.
Tematem stanicy zainteresowała się telewizja regionalna. W sobotę 7 października wszystkie harcerskie piony wiekowe spotkały się tam, by rozegrać gry harcerskie.
I tak zuchy spotkały Aleksandra Kamińskiego, a później ruszyły w trasę po stanicy, aby pomóc mu znaleźć książki, które napisał. Zuchy układały puzzle z podobizną Kamińskiego, robiły szkic stanicy, oraz powróz, strzelały z łuku i malowały kamienie.
Harcerze pogłębili wiedzę na temat szefa stanicy oraz jej samej, strzelali z wiatrówek oraz rozwiązywali zagadki w reżimie czasowym.
Z kolei najstarsze grupy wiekowe swoją grę rozegrali po zmroku. Wykazywali się umiejętnością deszyfrowania, wspinania się po linach, strzelania z wiatrówek, wymieniania koła w aucie oraz naprawą quada.
Wieczorem odbyło się ognisko harcerskie, a najstarsi harcerze mieli okazję spędzić noc na terenie stanicy. W nocy odbył się gra zorganizowana przez jednego z wędrowników.
Wszystko zostało sfilmowane przez ekipę telewizji regionalnej.
Oprócz harcerzy Hufca Ziemi Cieszyńskiej gościliśmy harcerzy z Pszczyny.
Całe wydarzenie organizowana 25 Drużyna Harcerska „Watra” z Brennej, a pomagała jej 1 Drużyna Wędrownicza „Połoniny”. Pomysłodawcą i szefem całego wydarzenia był dh pwd. Jan Bąk, któremu pomagała kadra obu drużyn.
 

 

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.