Jubileuszowe XX FORUM EWANGELICKIE w Wiśle-Jawornik

Na Forum m.in. złożył się referat dr A.Nawrockiej-Wysockiej „Nurt ewangelicki w twórczości Oskara Kolberga”. Prof.T.Stegner z Uniwersytetu Gdańskiego wygłosił referat: Czy tylko „Kuchnia, Kościół, Dzieci?” Kobiety w polskim protestantyzmie w XIX i pierwszej połowie XX wieku. Pani mgr A.Saar-Kozłowska przedstawiła Annę Wazównę (1568-1625) – infantkę Polski i Szwecji. W kolejnym referacie dzielono się informacjami na temat działalności szkół ewangelickich oraz zastanawiano się na przyszłością kolejnych Forum.

Diakon H.Radacz przedstawił Obrazy z przeszłości a współczesność diakonek a ks.T.Pieczko dzielił się spostrzeżeniami nt. Udziału kobiet w życiu Kościołów reformowanych języków romańskich.

Prof.K.Wojciechowski w swoim referacie połączonym z dyskusją mówił nt. Obecność Biblii w dokumencie Światowej Federacji Luterańskiej „Gender Justice Policy”.

Pani B.Przewłocka-Pachnik, przedstawiła „Doświadczenia kobiety-prezbitera w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w RP.

Po krótkiej przerwie w kolejnym referacie Pani dr Grażyna Kubica z Ustronia (UJ) przedstawiła pogląd nt. Gender w perspektywie antropologicznej.

Pani Władysława Magiera, historyk, autorka pracy: Szlak kobiet Śląska Cieszyńskiego przedstawiła Sylwetkę Marii Geysztowt Bernatowicz. Krąg dyskusyjny poprowadził prof.J.Swiderski.

Po kolacji uczestnicy XX Forum Ewang. Obejrzeli filmy: Cieszyńska uliczka kobiet oraz Katarzyna von Bora.

Na koniec konferencji prezentowana była praca Pani Grażyny Geronin o żydowskich artystach ze Śląska Cieszyńskiego.

źródło:
dodał: autor

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2014-09-15 20:49:02
gość: Szkoda. Bardzo żałuję, że nie napotkałem zapowiedzi tego Forum. Chętnie posłuchałbym referatów. Czy to moje przeoczenie, czy organizatorzy nie chcieli tłumów?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
kontakt z redakcją