Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Judo Skoczów – pierwsze sukcesy w nowym roku

Dobrze rozpoczęli ten rok judocy ze skoczowskiego klubu. 6 stycznia 2020 roku w Bytomiu odbyły się Mistrzostwa Śląska młodzików, juniorów młodszych oraz juniorów w judo. KS „Akademia Sparta” ze Skoczowa reprezentowała czternastoosobowa grupa zawodników. Po bardzo dobrych walkach judocy zajęli następujące lokaty:

- Jan Kolondra – 1. miejsce (młodzik kat.wag.38 kg);
- Jakub Kędzierski – 1. miejsce (junior kat.wag.55 kg);
- Olek Kurdun – 2. miejsce (młodzik kat.wag.60 kg);
- Ewa Tęcza – 2. miejsce (juniorka mł. kat.wag.48 kg);
- Mateusz Hulboj – 3. miejsce (młodzik kat.wag.50 kg);
- Adam Skoczylas – 3. miejsce (młodzik kat.wag.90 kg).

Punktowane piąte miejsca wywalczyli: Ania Muras (młodziczka kat. wag. 52 kg); Szymon Staniek (młodzik kat. wag. 50 kg); Konrad Ziemiński (młodzik kat. wag. 42 kg); Stanisław Tęcza (młodzik kat. wag. 46 kg); Dawid Staniek (junior mł. kat. wag. 60 kg). Siódme miejsce zajął Jan Słobodzian (młodzik kat. wag. 50 kg), a dziewiąte Kamil Baron (młodzik kat. wag. 60 kg). Monika Sawczuk w pierwszej walce doznała kontuzji, co uniemożliwiło jej dalsze walki – tym razem zakończyła rywalizację na 7. miejscu (juniorka mł. kat. wag. 70 kg).

Zaraz po Mistrzostwach Śląska Śląski Związek Judo ogłosił skład kardy wojewódzkiej na rok 2020. Z KS „Akademia Sparta” w Skoczowie w pierwszym składzie znaleźli się: Konrad Ziemiński (kat. wag. 42 kg); Mateusz Hulboj (kat. wag. 50 kg) i Aleksander Kurdun (kat. wag. 60 kg), natomiast w rezerwie: Anna Muras (kat. wag. 52 kg); Jan Kolondra (kat. wag. 38 kg); Jan Słobodzian i Szymon Staniek (kat. wag. 50 kg); Kamil Baron (kat. wag. 55 kg) oraz Adam Skoczylas (kat. wag. 90 kg).

Klub Sportowy „Akademia Sparta” ze Skoczowa działa od trzech lat. Trenerem sekcji judo jest Przemysław Kolondra (2DAN). Od września 2018 roku treningi odbywają się na salce judo w Szkole Podstawowej nr 8 w Skoczowie. Klub zrzesza około 100 zawodników trenujących w grupach zróżnicowanych pod względem zaawansowania. Grupa IV to nowa grupa, którą utworzono w wrześniu 2019 r. Skupia dzieci początkujące, głównie przedszkolaków, którzy rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem. Trening w najmłodszej grupie polega głównie na zabawie z elementami judo, która w znacznym stopniu poprawia sprawność fizyczną i psychomotoryczną dzieci. Grupa III to również dzieci z przedszkoli i pierwszych klas szkół podstawowych, jednak większość stanowią mali judocy, którzy kontynuują treningi. Grupa II to uczniowie szkół podstawowych, którzy doskonalą swoje techniki walki w tzw. stójce. Grupa I to najstarsi zawodnicy, z kilkuletnim doświadczeniem na macie, którzy zdążyli już zapisać kilkanaście ważnych osiągnięć na swoim koncie.

Podsumowanie roku 2019

Rok 2019 rozpoczął się bardzo dobrze. W styczniu Aleksander Kurdun zdobył złoty medal Mistrzostw Śląska w judo, Monika Sawczuk zajęła II miejsce, a trzecie wywalczyli: Adam Skoczylas, Kamil Baron i Kamil Firlajczyk. W lutym w Otwartym Pucharze Czech w Ostrawie Anna Muras zajęła II miejsce. W marcu zawodnicy „Sparty” wzięli udział w Otwartym Pucharze Polski Młodzików rozgrywanym w Poznaniu – bardzo dobre drugie miejsce zajęła Monika Sawczuk, a 9. miejsce zajęła Ewa Tęcza. W czerwcu młodzi judocy wzięli udział w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików (roczniki 2004 i 2005), które odbyły się w Bytomiu. Na turnieju tym walczą najlepsi zawodnicy z 4 województw – śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Rewelacyjnie spisał się Aleksander Kurdun, który wywalczył 1. miejsce. Olek jest rocznikiem 2005 co oznacza, że rywalizował ze starszymi kolegami. Dobrze spisała się także Ewa Tęcza, która zajęła 3. miejsce, natomiast punktowane 5. miejsce zajął Dawid Staniek.

Rok 2019 był znakomitym rokiem w karierze Moniki Sawczuk. W sierpniu została powołana do Kadry Polski juniorek młodszych w judo, w październiku natomiast na Mistrzostwach Polski Młodziczek i Młodzików wywalczyła tytuł Mistrzyni Polski w swojej kategorii wagowej, a początkiem grudnia na Drużynowych Mistrzostwach Polski Województw w Judo wraz z koleżankami z Kadry Śląska sięgnęła po złoty medal.

Wspaniale na przestrzeni roku zaprezentowali się chłopcy KS „Akademii Sparta” z roczników 2007 i 2006. Po czterech rundach Otwartych Mistrzostw Bytomia w judo w pierwszej piątce najlepszych zawodników całego turnieju znaleźli się: Stanisław Tęcza, Szymon Staniek oraz Mateusz Hulboj.

Dodatkowo w ciągu całego roku zawodnicy biorą udział w wielu zawodach organizowanych przez okoliczne kluby. Drużynowo „Sparta” zawsze zajmuje wysokie lokaty – np. na turnieju Olza Cup organizowanym przez kluby z Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, na którym walczyły dzieci małe i starsze, KS „Akademia Sparta” zajęła pierwsze miejsce.

Dużym sukcesem judoków okazał się również udział w International Judo League – jest to cykl 8. turniejów organizowanych przez kluby z całej Polski. Liga stoi na bardzo wysokim poziomie, a zawody rozgrywano w Krakowie, Jaśle, Bytomiu, Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Opolu. Tegoroczna edycja to 6740 walk, które stoczyło 2285 zawodników ze 179 klubów z Polski, Czech, Słowacji, Rosji, Niemiec, Szwecji, Holandii, Francji, Ukrainy, Mołdawii i Węgier. Zawodnicy z małego klubu w małym mieście zdobywali medale walcząc na równi z zawodnikami z największych klubów z Polski i zagranicy, zajmując drużynowo bardzo wysokie 5. miejsce. W ogólnej klasyfikacji punktowej po ośmiu turniejach najlepsi zawodnicy „Sparty” zajęli następujące lokaty: U11 dziewczęta – Hanna Kolondra 1. miejsce, Helena Wątorek 6. miejsce; U13 dziewczęta – Anna Muras 4. miejsce; U11 chłopcy – Alan Lorek 13. miejsce; U13 chłopcy – Jan Kolondra 1. miejsce, Szymon Staniek 4. miejsce; U15 chłopcy – Adam Skoczylas 4. miejsce.

KS „Akademia Sparta” był również organizatorem I Otwartych Mistrzostw Skoczowa w Judo rozegranych 23 listopada 2019 r w hali sportowej Szkoły Podstawowej im Jana marka w Pogórzu. W turnieju wzięło udział około 150 zawodników z klubów z naszego regionu, m. in. z Cieszyna, Czeskiego Cieszyna, Bielska-Białej czy Pisarzowic. Uczestnicy zostali podzieleni na kategorie wiekowe i wagowe. W klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce zajęli gospodarze – KS „Akademia Sparta”, drugie miejsce zajął KS Cieszyn Judo, a trzecie UKS „Sokół” Pisarzowice. Dla wielu zawodników były to pierwsze zawody judo, w których brali udział – w turnieju startowały już 5-latki. Zawodnicy początkujący toczyli walki „w parterze” – czyli walczyli na kolanach, zawodnicy bardziej doświadczeni rozgrywali walki „w stójce”.

Judocy ze skoczowskiego klubu odnoszą zwycięstwa na matach w całej Polsce, dlatego ważnym jest, by mogli również mierzyć się z zawodnikami z innych klubów „u siebie” – na turnieju, którego są gospodarzami. Mistrzostwa w judo zostały rozegrane pod patronatem burmistrza Skoczowa oraz dofinansowane z budżetu gminy Skoczów w ramach konkursu dotacyjnego na rok 2019.

Warto również zaznaczyć, że pięciu zawodników ze skoczowskiego klubu w 2019 roku znalazło się w Kadrze Śląska w judo. Są to: Ewa Tęcza, Monika Sawczuk, Aleksander Kurdun, Kamil Baron oraz Adam Skoczylas.

Na swoje sukcesy młodzi zawodnicy bardzo ciężko pracują. Treningi judo w najstarszej grupie odbywają się trzy razy w tygodniu. Dodatkowo jeszcze jeden dzień przeznaczony jest na trening na siłowni. Weekendy natomiast zarezerwowane są na wyjazdy na zawody. W 2019 roku zawodnicy „Sparty” wzięli udział w 42 turniejach, zdobywając łącznie 343 medale – w tym 137 złotych.

 

Judo to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim sport wszechstronnie rozwijający i promujący takie wartości jak: przyjaźń, współdziałanie, wzajemny szacunek i wyzwanie do doskonalenia się. Twórcą judo jest Japończyk Jigoro Kano, który usunął z jiu-jitsu elementy mogące zagrozić zdrowiu lub życiu, wprowadzając nowe, stworzone i udoskonalone przez siebie. Nazwę judo można tłumaczyć jako „drogę do zwinności" lub „drogę ustępowania" (JU – zwinnie, ustępować; DO – droga, zasada).

Judo jest dyscypliną olimpijską od igrzysk w Tokio, które odbyły się w 1964 roku. Od Olimpiady w Barcelonie w 1992 roku na igrzyskach walczą również kobiety. Medale igrzysk olimpijskich w judo wywalczyło 8 polskich zawodników m. in. Waldemar Legień (2 złote medale w 1988 i 1992 roku) czy Paweł Nastula (złoto w 1996 roku). Jedyną kobietą w polskim judo, która wywalczyła medal olimpijski jest Aneta Szczepańska (1996 rok – srebro).

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.