Książka dla seniora

Biblioteka Publiczna w Skoczowie wychodzi naprzeciw seniorom mieszkającym na terenie gminy, którzy z powodu wieku czy choroby poruszają się tylko i wyłącznie w ramach własnego mieszkania lub są osobami leżącymi. W kwietniu rusza program „Książka dla seniora”, realizowany przez bibliotekę we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Skoczowie.

- Osoby starsze chętnie sięgają po książki, ale czasami choroba lub brak bliskich, którzy mogliby wypożyczyć dla nich książki, uniemożliwia im korzystanie z naszego księgozbioru. Dla takich osób wyprawa do biblioteki jest ponad ich siły lub wręcz niemożliwa. Dlatego w porozumieniu z OPS-em, którego wolontariusze i pracownicy opiekują się takimi osobami, postanowiliśmy wyjść im naprzeciw i ułatwić korzystanie z biblioteki. Podobne rozwiązania funkcjonują już w kilku miastach Polski, chociaż modele są różne. Na przykład Poznań wprowadził w tym roku pilotażowo podobną usługę – mówi Marcin Wieczorek, dyrektor Biblioteki Publicznej w Skoczowie.

Chęć skorzystania z programu należy zgłosić w OPS-ie. Będą też o nim informować bezpośrednio pracownicy i wolontariusze Ośrodka. Daną książkę będzie można zamówić w bibliotece telefonicznie lub za pomocą pracownika OPS-u, a wyznaczony wolontariusz dopełni wszelkich formalności – czyli zabierze książkę z placówki, dostarczy podopiecznemu, a później odbierze ją i zwróci do biblioteki. Wolontariusze i bibliotekarze pomogą także w założeniu karty bibliotecznej, jeżeli któraś z zainteresowanych osób jej nie posiada.

- Bardzo dbamy o to, by nowości książkowe pojawiały się w naszej bibliotece niemal od razu po premierze, więc na pewno każdy znajdzie w naszym księgozbiorze coś dla siebie. Dzięki programowi z naszego księgozbioru będą mogły teraz korzystać osoby, które do tej pory nie miały takiej możliwości – informują skoczowscy bibliotekarze.

Jednak program nie będzie zamykał się tylko w obrębie książek – na takich samych zasadach będzie można wypożyczać audiobooki. Z takiej opcji z pewnością chętnie skorzystają na przykład osoby niewidome lub słabo widzące. Dla nich skoczowska biblioteka przygotuje dodatkową ofertę.

- Zdajemy sobie sprawę, że część osób starszych, które chciałyby wypożyczyć audiobooki, może nie posiadać w domu sprzętu do ich odtworzenia. Dlatego w najbliższym czasie zamierzamy zakupić też kilka discmanów ze słuchawkami, które osoba starsza mogłaby wypożyczyć w ramach programu razem z interesującym ją audiobookiem – dodaje dyrektor biblioteki.

BP w Skoczowie

źródło:
dodał: autor

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-04-24 06:27:53
gość: Świetny pomysł! Pochwalam. Być może, kiedyś także skorzystam z tego pomysłu :)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
kontakt z redakcją