Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

"Lady D"powiatu cieszyńskiego została......

W dniu 17 grudnia 2018 w sali Teatru Śląskiego znajdującej się w Galerii Katowickiej odbył się finał 16 edycji Konkursu „Lady D”. Ideą konkursu jest promowanie niezwykłych kobiet, które mimo swojej niepełnosprawności osiągają życiowe sukcesy, realizują pasje, są inspiracją, oparciem i wzorem dla innych.

Po raz pierwszy Konkurs Lady D. im. Krystyny Bochenek zorganizowany przez europosła Marka Plurę odbył się w 2002 r. w Katowicach. W ramach konkursu przyznawany jest tytuł honorowy "Lady D." (od angielskiego: Lady Disabled, czyli Dama Niepełnosprawna) niepełnosprawnym kobietom, które są szczególnie aktywne w różnych dziedzinach życia. Oparty on jest na założeniach ratyfikowanej zarówno przez Polskę jak i przez Unię Europejską Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ, a zwłaszcza jej Artykułu 6, który mówi o konieczności szczególnego wspierania i promocji niepełnosprawnych kobiet. Początkowo konkurs miał zasięg regionalny, a od 2011 r. stał się konkursem ogólnopolskim. Długoletnią przewodniczącą Kapituły Konkursu była Krystyna Bochenek, której konkurs nosi imię od 2012 roku.

Tytuł Lady D. Przyznawany jest w pięciu kategoriach: sport, kultura i sztuka, życie społeczne, życie zawodowe oraz dobry start (kategoria przeznaczona dla młodszych pań). Łącznie w trakcie konkursu „Lady D” 2018 woj.śląskiego zostało nagrodzonych ponad 30 pań.

Jedną z nagrodzonych kobiet, która otrzymała tytuł „Lady D” powiatu cieszyńskiego 2018 jest Joanna Misiarz, Prezes Skoczowskiego Stowarzyszenia Głuchych. Joanna od 2015 prowadzi stowarzyszenie założone przez osoby głuche i działające na rzecz Głuchych.

Ale nie była to jedyna nagrodzona kobieta z naszego powiatu - tytuł Lady D. województwa śląskiego 2018 w kategorii "Sport" otrzymała Danuta Bujok z Goleszowa.
Nowe „lady D” wraz z zaproszonymi gośćmi wysłuchały pięknych piosenek Mariusza Kalaga, a po gali wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek. W imieniu członków Skoczowskiego Stowarzyszenia Głuchych

Sylwia Cz.

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
kontakt z redakcją