Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Londyńska przygoda życia

 

 

Szkoła Organizacji i Zarządzania w Cieszynie już po raz czwarty realizuje unijny projekt POWER E+ 2018-2020 związany ze stażami zagranicznymi dla swojej młodzieży. Projekt jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja i Rozwój „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”. Jego koordynatorem jest wicedyrektor szkoły mgr Anna Chamot.

W ramach tego projektu w bieżącym roku szkolnym 16 uczniów technikum logistycznego brało udział w programie przygotowawczym, w ramach którego odbyły się zajęcia z native speakerem i nauczycielami języka angielskiego w zakresie różnic kulturowych, poruszania się środkami komunikacji miejskiej po Londynie i swobodnej konwersacji w języku angielskim.

Po ekscytującym locie i pierwszym przełamaniu barier w rodzinach goszczących młodzież uczestniczyła w warsztatach kulturowych w ADC College prowadzonych przez opiekuna pana Barłomieja Michalskiego. Uczniowie dowiedzieli się, że najważniejsze podczas praktyk są: body language (mowa ciała), open mind (otwarty umysł) i common sense (zdrowy rozsądek). Ćwiczyła także zwroty w języku angielskim, które mogły przydać się w nadchodzących dwóch tygodniach.

Uczniowie pracowali w firmach zajmujących się sprzedażą akcesoriów telefonicznych i rzeczy na cele charytatywne. W trakcie pracy mieli okazję obsługiwać kasy fiskalne, bezpośrednio rozmawiać z klientami, segregować i wykładać towar na półki, układać zapasy w magazynie oraz wykonywać inne drobne prace. Po kilku dniach przyszedł czas na mentoring w ADC College. Podczas rozmów z angielskimi mentorami młodzi ludzie opowiedzieli o swoich warunkach mieszkaniowych i miejscach pracy. Wypełnili też krótką ankietę, a mentorzy ocenili ich poziom języka angielskiego i świadomość różnic międzykulurowych. Wszyscy zaprezentowali się od jak najlepszej strony.

Po całym tygodniu pracy uczniowie wraz z nauczycielami ruszyli eksplorować Londyn. Zobaczyli zmianę warty przed pałacem Buckingham, Big Bena w remoncie i wystawy w Natural History Museum. Po zwiedzaniu zabytków wszyscy podjęli wyzwanie przejazdu gondolami nad Tamizą. Nie tylko widoki zapierały dech w piersiach. Mocnych wrażeń dostarczył również wiatr, który silnie kołysał gondolami. Po tych ekscytujących chwilach grupa udała się na Camden Town w celu zakosztowania kuchni całego świata.

Londyńska przygoda szybko dobiegła końca i przyszedł czas na pożegnalne spotkanie w ADC College, podczas którego młodzież otrzymała certyfikaty poświadczające odbycie praktyk zagranicznych. Od opiekuna otrzymała pochwały za dobrą organizację, zgranie, punktualność i pracowitość.

W podróż powrotną uczniowie spakowali do walizek nie tylko pamiątki z Londynu, ale przede wszystkim wspomnienia niezapomnianych chwil i przygód. Oto kilka uczniowskich relacji:

„W firmie British Heart Foundation miałyśmy nowe wyzwania takie jak rozmowa z klientem, sortowanie i wycena towaru, uzupełnianie go w sklepie i wypisywanie dokumentów. Angielska supervisor Melini Sanyasi pochwaliła nasze zaangażowanie w pracę oraz poziom język angielskiego. Dzięki przyjaznemu personelowi szybko zaaklimatyzowałyśmy się w firmie.” Celina Piekarska i Julia Grzesik, 3L

„Wraz z kolegami miałem praktyki w firmie A2Z Accessories handlującej licznymi akcesoriami komórkowymi. Zostaliśmy zaznajomieni z taktyką firmy i mieliśmy okazję zarządzać pracą grupy. Międzynarodowa ekipa była przyjaźnie do nas nastawiona, otwarta i chętna do pomocy.” Maciek Piątek, 3L

„Pracowałem jako kasjer w sklepie RSPCA, w którym znajduje się wszystko: od malutkich zabawek po ogromne szafy. Praca ta nie nastręczała mi większych problemów, natomiast największą trudnością było dla mnie przełamanie barier językowych i kulturowych. Atmosfera w pracy była przyjazna i sympatyczna, w efekcie czego odbywanie praktyk było dla mnie czystą przyjemnością.” Karol Raszka, 3L

Dla wszystkich uczniów SOiZ praktyki zagraniczne w Londynie były przygodą życia. Umożliwiły im rozwijanie kompetencji zawodowych, osobistych i językowych w praktyce, a także pozwoliły poszerzyć horyzonty myślowe. Praktyki te to świetny start na europejskim rynku pracy.

Nauczycielki: Beata Kukuczka i Monika Żerańska

 

 

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.