Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Małopolska Noc Naukowców

W piątkowe popołudnie 28.09. 2018r. uczniowie ze szkół SP 1 Koniaków, SP 2 Koniaków, SP 2 Jaworzynka, SP 2 Istebna brali udział w Małopolskiej Nocy Naukowców, która odbyła się na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Wszyscy uczniowie, którzy pojechali do Krakowa brali udział w pokazach, prelekcjach, wykładach i doświadczeniach. Zajęcia odbywały się w salach i laboratoriach Wydziałów Biotechnologii i Ogrodnictwa i Hodowli i Biologii Zwierząt. Zajęcia były dostosowane do wieku młodych naukowców i przybliżały zagadnienia związane z biologią.

Pierwsze zajęcia, pt. „Rośliny olejkodajne wokół nas” - uczestnicy warsztatów poznali rożne rośliny olejkodajne. Dowiedzieli się, czym są olejki eteryczne, w jakich gatunkach i w których częściach roślin występują, jakie jest ich działanie i zastosowanie. Poznali metody pozyskiwania olejków eterycznych i oglądali pokaz ekstrakcji metodą destylacji z parą wodną z użyciem aparatu Derynga. Po zakończeniu destylacji przeprowadzona została ocena sensoryczna świeżo pozyskanego olejku w porównaniu z olejkami zakupionymi.

Zajęcia drugie „ Sensoryczna gra terenowa w Uniwersyteckim Ogrodzie Roślin Ozdobnych”. Uczniowie pod osłoną nocy rozpoznawali rośliny świetnie się przy tym bawiąc. Zajęcia trzecie „ Zostań sommelierem, czyli trenerem smaku”, próbując różnych potraw i napojów uczniowie oceniali smaki produktów z którymi spotykają się na co dzień.

Zajęcia trzecie: „Kolorowy świat barwników” - młodzi naukowcy samodzielnie wydobywali i rozdzielali barwniki zawarte w liściach.

Zajęcia czwarte „ Tajemnice kwasów nukleinowych. Izolacja DNA metoda kuchenną”. Zajęcia rozpoczęły się od wykładu, który przybliżył rolę i budowę kwasów nukleinowych. W drugiej części słuchacze izolowali DNA z owoców i warzyw.

Zajęcia piąte „Modyfikacje genetyczne roślin” - zaprezentowano sprzęt laboratoryjny, następnie uczniowie przeprowadzili elektroforezę w żelu agarozowym oraz wykonali transformację genetyczną roślin metodami pośrednimi i bezpośrednimi.

Zajęcia szóste „Kolory roślin” - przeprowadzono ekstrakcję barwników roślinnych, wydobywając barwy z różnych części roślin.

Zajęcia siódme „Ochra, sepia czy umbra – jaki kolor ma gleba? Wszyscy uczniowie mieli możliwość zwiedzić Muzeum Gleb, które znajduje się w Centrum Edukacji Gleboznawczej Uniwersytetu Rolniczego.

Na zakończenie wszyscy zostali zaproszenie na wykład pt. „ Barwny świat geofitów”, na którym przybliżono tematykę związaną z lasem i leśnymi kwiatami. Pomiędzy zajęciami, każdy miał możliwość zwiedzić wystawy, na których prezentowano m.in. komórki cebuli w trakcie podziału mitotycznego, ikrę ryb krajowych, łuski ryb, komórki i tkanki zwierzęce (obserwacje mikroskopowe) i wiele innych biologicznych ciekawostek.

Po piątku pełnym wrażeń i krótkim noclegu młodzi naukowcy udali się na krakowski rynek, a następnie do Ogrodu Zoologicznego, by poznać żyjące w nim zwierzęta. Wyczerpani, ale i wyedukowani w sobotni wieczór wszyscy cali i zdrowi wrócili do domu.

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.