Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Mechanicy z ZST Ustroń znowu wśród najlepszych

       W styczniu br. uczniowie kl. 4A technikum Zespołu Szkół Technicznych w Ustroniu zdawali egzaminy zawodowe z dwóch kwalifikacji. W przypadku techników mechaników był to egzamin z „Organizacji i nadzorowania procesów produkcji maszyn i urządzeń” oznaczony symbolem MG.44, a w przypadku techników informatyków egzamin z Programowania, tworzenia    i administrowania stronami internetowymi i bazami danych” oznaczony symbolem EE.09.

      Po opublikowaniu wyników tych egzaminów przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Jaworznie, okazało się, że mechanicy z kwalifikacji MG.44 osiągnęli zdawalność równą 77,8%, podczas, gdy średnia zdawalność z tej kwalifikacji w całym województwie śląskim wyniosła zaledwie 55,45%. Tak więc, uczniowie ZST Ustroń uzyskali wynik aż o ponad 22% lepszy od średniej wojewódzkiej!

     Nieco gorzej wypadli informatycy, którzy z kwalifikacji EE.09 uzyskali zdawalność 63,6%, a średnia wojewódzka, to w przypadku tej kwalifikacji 67,23%.

      Podsumowując, należy podkreślić, że uczniowie ustrońskiego technikum spisali się – już tradycyjnie – bardzo dobrze, a wynik mechaników na tle całego województwa śląskiego jest wręcz rewelacyjny. Warto też dodać, że uczniowie klasy 4A przygotowywali się do swoich egzaminów w większości czasu na zajęciach prowadzonych w sposób zdalny, a Ministerstwo Edukacji i Nauki (drugi rok z rzędu) nie zdecydowało się na żadne decyzje, które mogłyby pomóc i ułatwić uczniom zdawanie egzaminów zawodowych (jak zawsze, zdać część teoretyczną można było uzyskując min. 50% punktów, a część praktyczną aż 75%). Mało tego, w zgodnej opinii przygotowujących uczniów do egzaminów nauczycieli egzaminy w tym roku były jeszcze trudniejsze, niż w latach poprzednich, zwłaszcza w części teoretycznej.

Tym bardziej, zarówno uczniom, jak i nauczycielom należą się serdeczne gratulacje za uzyskane wyniki.

Warto dodać, że oprócz ww. zawodów, od nowego roku szkolnego ZST do oferty kształcenia wprowadza (jako jedyna szkoła średnia w powiecie) zawód technika spawalnictwa i kontynuuje kształcenie w zawodzie technik programista.

Szczegółowe dane na temat wyników egzaminów zawodowych w sesji zimowej (formuła 2017) dostępne są na stronie OKE w Jaworznie pod linkiem:

https://oke.jaworzno.pl/www3/2020/03/18/wyniki-egzamin-zawodowy/

 

Marek Sikora

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.