Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Miganie jest cool -Dzień Kobiet

W ramach nowego projektu, dofinansowanego ze środków budżetu Gminy Skoczów w ramach konkursu ofert na rok 2019, w Skoczowskim Stowarzyszeniu Głuchych odbyło się nieco opóźnione, ale bardzo miłe spotkanie z okazji Dnia Kobiet.

W trakcie wyświetlonej prezentacji multimedialnej Głusi dowiedzieli się, skąd wzięło się to święto i jaka była jego historia. Mało kto z nas wiedział, że za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

Jednak, pierwszy oficjalny dzień kobiet obchodzony był dopiero 28 lutego 1909 i ustanowiony został przez Socjalistyczną Partię Ameryki, po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku. Podobno dzień ten miał upamiętniać odbywający się nowojorski strajk pracownic przemysłu odzieżowego przeciwko złym warunkom pracy i śmierć 126 z nich zamkniętych w magazynach fabryki przez właściciela. Prawdopodobnie mogło też upamiętniać dzień 8 marca 1908 roku, gdy na ulicach Nowego Jorku odbył się marsz 15 tys. pracownic zakładów odzieżowych, domagających się praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet. Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w wielu krajach na świecie. Mężczyźni wręczają wtedy znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki. W niektórych krajach (jak Rumunia) dzień ten jest równoważny z dniem matki, podczas którego dzieci ofiarują drobne prezenty swoim matkom i babciom.

No i tyle z historii, dla nas był to miły czas spędzony w gronie przyjaciół – Zarząd Stowarzyszenia (panowie) złożyli wszystkim paniom serdeczne życzenia wraz z piękną różą i czekoladą. Spotkanie dopełniło zjedzenie pysznych cieszyńskich kanapek.

W imieniu członków Skoczowskiego Stowarzyszenia Głuchych

Sylwia Cz.

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.