Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Młodzież z Martin-von-Cochem-Gymnasium z wizytą w "Szybinie"

W  dniach: 4-10.04.2024 r. w ZS im. W. Szybińskiego w Cieszynie przebywała grupa 15 uczniów wraz z dwoma nauczycielami oraz dyrektor szkoły Martin-von-Cochem-Gymnasium, panią Michaelą Koch.

Goście zostali zakwaterowani u rodzin uczestników wymiany, co dało im możliwość poznania ich codziennego życia, jak również pogłębienia relacji.

Program wymiany był, jak co roku, bardzo różnorodny.

W piątek grupa gości została przywitana  przez panią dyrektor Iwonę Bebek, a następnie zwiedziła szkołę i uczestniczyła w zajęciach integracyjnych.

Przed wyjściem do miasta młodzież otrzymała garść informacji krajoznawczych o naszym regionie,  po czym dziewczyny z klasy 3TG zaprezentowały się gościom w strojach cieszyńskich.

W południe zostaliśmy przyjęci w Sali Sesyjnej przez panią burmistrz,  Gabrielę Staszkiewicz, która wyczerpująco opowiedziała młodzieży o współczesnym Cieszynie, natomiast sekretarz miasta, pan Stanisław Kawecki przybliżył nam historię ratusza i samej Sali Sesyjnej. Po obiedzie była okazja na bardziej tradycyjne zwiedzanie, którego ostatnim punktem była krótka gra miejska.

Sobota to czas spojrzenia wstecz do czasów II wojny światowej i jej ofiar. Zwiedzanie  Muzeum KL Auschwitz-Birkenau było dla gości z Niemiec poruszającym przeżyciem, dlatego o nagromadzonych emocjach i myślach uczniowie mogli porozmawiać na spotkaniu bezpośrednio po wizycie w muzeum. To ważne, żeby nie unikać trudnych tematów.

Niedzielę uczniowie z Cochem spędzili z rodzinami polskich uczniów. Był to dzień wielu różnorodnych atrakcji: wędrówek po okolicy, aktywności sportowych i zwiedzania ciekawych miejsc.

W poniedziałek młodzież przebywała w Krakowie. Tam zobaczyła najbardziej charakterystyczne dla tego miasta miejsca, m.in. Katedrę na Wawelu wraz z Dzwonem Zygmunta, żydowską dzielnicę Kazimierz czy rynek wraz z Kościołem Mariackim.

Ostatni dzień wymiany – wtorek – to udział w lekcjach, taniec „Belgijka”, degustacja cieszyńskich kanapek, a następnie wypad w Beskidy: zwiedzanie Chaty Kawuloka, wejście na Ochodzitą, wizyta w Centrum Pasterskim, a na koniec degustacja regionalnych dań wiślańskich i wspólne smażenie placków ziemniaczanych.

Wymiana to możliwość nawiązania znajomości z rówieśnikami, poznanie sąsiedniego kraju, jak również doskonalenia znajomości języków obcych. To kolejne już spotkanie młodzieży nie byłoby możliwe bez finansowego wsparcia Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Powiatu Cieszyńskiego. Podziękowania należą się również rodzicom polskich uczniów za zaangażowanie w organizację spotkania.

                                                                                                                                  Agnieszka Borski

 

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.