Niechaj w naszych sercach zagości pokój i radość...

Powyższe słowa znalazły uzasadnienie w czasie kolejnego, 10. już Koncertu Świątecznego Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie. Gościnny jak zawsze czeskocieszyński kościół Na Niwach zgromadził liczną publiczność o godz. 10.00 i 17.00. Zabrzmiały głosy księży, fragmenty Ewangelii, wiersze ks. Jana Twardowskiego oraz inne teksty ukrywające głęboki sens, związane ze Świętami Bożego Narodzenia. To wszystko w towarzystwie biało-czerwonej choinki i w obecności zacnych gości - między innymi Konsula Generalnego RP w Ostrawie, pana Janusza Bilskiego.

Królowały popisy muzyczne i wokalne. Muzyka organowa, wprawiająca wszystkich w zachwyt harfa z towarzyszeniem fletu, popisy pianistyczne najwyższych lotów, duet skrzypcowy i w końcu  wspaniałe gimnazjalne mocne uderzenie, za pośrednictwem którego też można kolędować Jezuskowi. Z wielojęzycznymi tekstami wystąpił, jak zawsze bardzo przychylnie odbierany, chór nauczycieli. Nierozłącznie związana z naszym terenem piosenka ludowa rozbrzmiała za sprawą fantastycznie śpiewających dziewcząt i przygrywających chłopców.

Przed ołtarzem Maria z Dzieciątkiem, Józefem i urocze anioły. W finale programu pojawiła się tradyjnie kilkudziesięcioosobowa grupa wokalna, czyli chór szkolny Collegium Iuvenum. Młodzi chórzyści w największym skupieniu wykonali cudne polskie kolędy. Świąteczne ciepło weszło do kościoła i już go nie opuściło. Zrobiło się spokojnie i prawdziwie rodzinnie, niepowtarzalną atmosferę dopełniło świątecznie przesłanie dyrektora szkoły.

Czas Adwentu można przeżywać na różne sposoby. Ten gimnazjalny wydaje się być najsensowniejszym.

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
kontakt z redakcją