Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nieoczywistości - wernisaż wystawy fotografii autorstwa Iwony Wilczek

9. lutego w Mzueum "Zbiory Marii Skalickiej" odbył sie wernisaż wystawy fotografii autorstwa Iwony Wilczek z Bielska-Białej, absolwentki fotografii w Collegium da Vinci w Poznaniu, kulturoznawstwa na Uniwersytecie Opolskim oraz europeistyki na Politechnice Opolskiej. Obecnie  doktorantka na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Projekt pt. „Nieoczywistości” odnosi się do zagadnień związanych z ewolucją kształtu, koloru, odbioru. Źródłem jest tu początek, który nadaje rytm każdemu elementowi obrazu. Kolor i kształt, które są głównymi bohaterami, a które wpływają na wizualny odbiór rzeczywistości. „Rzeczywistość w swoich pracach estetyzuję do poziomu poszukiwań symetrii i nadawaniu rzeczom oczywistym, nieoczywistych wymiarów”. Każda praca jest indywidualnym dziełem, prace zestawione razem tworzą metafizyczną podróż do własnej wyobraźni, pragnień i percepcji. Dla autorki początkiem każdego bytu jest umysł,„wspólnym mianownikiem w mojej twórczości są przestrzenie wyobraźni”.

Fotografie Iwony Wilczek przypominają wielobarwne kolaże, gdzie powiązania pomiędzy wycinkami poprzednich inspiracji i znaczeń, tworzą narrację obrazu. Wizualne powtórzenia motywów na poszczególnych zdjęciach pozwalają na połączenie w ramach jednej wspólnej hipnotyzującej narracji. Autorka dokonuje transformacji rzeczywistości w warstwie wizualnej i znaczeniowej. Dwa obszary: naturalnej fotografii  i nowoczesnego wyzwolenia z twórczą ekspresją, zatrzymane w momencie nałożenia się na siebie tych światów. Do wszystkich warstw obrazów widz dołoży jeszcze jedną, nadrzędną –  rzeczywistość indywidualnych form skojarzeniowych.

Wystawę można oglądać do 31 marca w godzinach pracy Muzeum: wtorek - piątek 9.00-16.00, w soboty od 11 do 16. Zapraszamy!

źródło:
dodał: autor

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-02-15 11:35:29
wyśmienity cwaniaczek: pRZEPRASZAM Z UWAGĘ ALE więcej tego typu prac jest w castoramie lub merlin monroe......
2019-02-19 17:50:08
alouette: Cwaniaczku, dobre :) Też skojarzyłam z tapetą:) Ale bardzo mi się taka podoba.
2019-02-20 19:23:39
krokusik: Patrząc na tą "sztukę" i tych fachowców załamujących w dziwny sposób swoje ramiona przypomina mi się film pt: Nie lubię poniedziałku. Szczególnie końcówka filmu. Tam też się eksperci zachwycali jakąś sztuką. Tryblinki półcalowe to chyba były. Może następna wystawę ja stworzę? Np: fusekle nie do pary nadziane na sztachety?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
kontakt z redakcją