Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Obchody 100-lecia Niepodległości Polski w skoczowskim ZSTiO

Uczniowie ZSTiO w Skoczowie włączyli się do ogólnopolskich obchodów 100-lecia Niepodległości naszego państwa. Samorząd Uczniowski pod kierunkiem nauczycieli, pań: Celiny Krzempek i Barbary Grzegorz przygotował okolicznościową akademię. Był to program literacko – muzyczny, który przybliżył uczniom fakty i postacie związane z odrodzeniem państwowości polskiej po I wojnie światowej.

Uczniowie technikum w ZSTiO we współpracy z panem Piotrem Welcem, nauczycielem historii, oraz nauczycielami bibliotekarzami, paniami Urszulą Rakus i Tatianą Urbańską-Grucą przygotowali na terenie szkoły okolicznościową wystawę dla upamiętnienia Obchodów 100-lecia Niepodległości Polski.

Wystawa składa się z dwóch części. Pierwszą stanowią plakaty Ojców niepodległości, namalowane przez uczniów z klas Technikum w zawodach: technik fotografii i multimediów oraz technik organizacji reklamy. Mają one przypomnieć młodzieży postaci polityków i działaczy społecznych, które 100 lat temu tworzyły od nowa naszą państwowość.

Druga cześć wystawy nosi tytuł Tak powstawała niepodległa i składa się z plakatów opublikowanych na stronie internetowej Biura Programu Niepodległa (www.niepodlegla.gov.pl), pamiątek przyniesionych przez uczniów i nauczycieli oraz okolicznościowych wydawnictw tematycznych. Plakaty dotyczą kwestii tworzenia granic II RP, administracji i samorządności w pierwszych latach niepodległości, mozaiki narodowościowej, wyzwań systemu edukacji, gospodarki i kultury, inwestycji i rozwoju nowego państwa polskiego.

Wśród pamiątek mamy monetę jednozłotową z 1924 roku. Była to pierwsza polska złotówka z tzw. portretem żniwiarki, którą wybijała polska mennica po ogłoszeniu reformy walutowej Władysława Grabskiego, międzywojennego ministra skarbu.

W dziale dotyczącym kultury i rozwoju techniki mamy zabytkowy, liczący około sześćdziesięciu lat, radioodbiornik Pionier. Okres dwudziestolecia międzywojennego był czasem intensywnego rozwoju radiofonii i kina. Wśród wydawnictw książkowych, przyniesionych przez uczniów, znalazły się biografie Eugeniusza Bodo i Toli Mankiewiczównej, międzywojennych gwiazd polskiego kina.

Na wystawie jest część poświęcona modzie okresu międzywojnia i oryginalna fotografia z 1934 roku, która przedstawia dwóch panów w strojach z epoki. Zdjęcie przyniosła jedna z nauczycielek, a prezentuje ono jej dziadka.

W naszej szkole kształcimy przyszłych fototechników, którzy interesują się także historią fotografii. Jedna z takich osób dostarczyła na wystawę album autorstwa Henryka Poddębskiego, pt.: Polska niepodległa – fotografie z 1918-1939. Album prezentuje zdjęcia międzywojennego artysty, który należał do Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i dokumentował obraz życia ludzi, polskiej kultury i przyrody w czasach II RP.

Treści wystawy uzupełniają publikacje książkowe z serii Wydawnictwa Bellona, autorstwa Iwony Kienzler, pt.: Dwudziestolecie międzywojenne. W sali historycznej uczniowie dodatkowo przygotowali prezentację multimedialną pod tym samym tytułem Tak powstawała niepodległa.

Uzupełnieniem dla uroczystej akademii i okolicznościowej wystawy jest jeszcze organizacja rajdu rowerowego: 100 kilometrów na 100 lat Polski Niepodległej. Inicjatorem akcji był pan Piotr Welc, a towarzyszyła mu w tym wyzwaniu grupa 31 śmiałków. Byli to uczniowie ZSTiO oraz nauczyciele. Trasa biegła wałem Wisły, wałem Brennicy do Górek Małych i z powrotem w kierunku szkoły, na ulicę Górecką. Pętla wynosiła 14 kilometrów i była powtarzana 8 razy. Rajd miał formę sztafety, która trwała od godziny 900 do 1200.

Na szersze relacje z wszystkich rocznicowych działań zapraszamy na stronę internetową ZSTiO, pod adres: www.zstio-skoczow.pl

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.