Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Obchody Odzyskania Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 5 w Cieszynie

Już wiosną 2018r. nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie, podjęli wysiłki zmierzające do organizacji wspaniałego jubileuszu 100 lat niepodległości. Wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci napisali projekt pod nazwą „Sztafetą pokoleń ku Niepodległej”.
Projekt ten obejmował:
konkurs plastyczny „Niepodległa” dla dzieci i młodzieży uczęszczających na zajęcia do świetlic Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddziału Powiatowego w Cieszynie;
występ, dla seniorów w Domu Pomocy Społecznej „Pogodna Jesień” w Cieszynie, zespołu „Perełki z G-3” w trakcie, którego zostały zaprezentowane pensjonariuszom najpiękniejsze pieśni patriotyczne;
spektakl słowno-muzyczny zaprezentowany członkom Stowarzyszenia Macierzy Ziemi Cieszyńskiej oraz rodzicom uczniów i samym uczniom.

Spektakl, w którym wzięli udział uczniowie klas 2a, 5a, 5b, 3b, 3c oraz zespół „Perełki z G-3” obejmował:
koncert pieśni patriotycznych, podczas którego zostały wykonane pieśni:

„Kocham Cię Polsko”, „Niepodległa, niepokorna”, „Obudź się Polsko”

prezentację poezji związanej z tematyką patriotyczną:

Wisławy Szymborskiej, Cypriana Kamila Norwida, Marka Grechuty

- sceny historyczne nawiązujące do utworzenia Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego oraz przejęcia kontroli nad koszarami austriackimi w Cieszynie przez Polaków dowodzonych przez por. Klemensa Matusiaka w 1918 roku

występy taneczne i wokalne dzieci z klasy 2a, które zatańczyły „Krakowiaka” oraz zaśpiewały pieśń „Bociany” oparty na melodii Kujawiaka.

Nad projektem w szczególności czuwali Jolanta Pakońska, Ludmiła Sanetra-Badura, Agata Nowakowska, Monika Rosiewicz, Tomasz Targowski oraz Marian Zaleski.

Całość projektu została sfinansowana przez Urząd Marszałkowski w Katowicach i realizowana była przez szkołę we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci.

Innym działaniem było uczestnictwo naszych uczniów w warsztatach muzycznych „Radość śpiewania” w Osiedlowym Centrum Kultury Podgórze w Cieszynie oraz w warsztatach plastycznych „Portret własny Cieszyniaków”, które zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Rotunda w ramach projektu „Cieszyński Głos Niepodległości”. 16 listopada 2018r. odbędzie się wystawa prac dzieci.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie brali także udział w konkursie plastycznym „Zilustruj umundurowanie żołnierza Legionu Cieszyńskiego”, którego organizatorem była Diecezja Kościoła Ewangelickiego – Augsburskiego w RP. Konkurs kierowany był do uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej.

9 listopada o godzinie 11:11 wszyscy uczniowie i nauczyciele obecni w szkole wzięli udział w akcji „Wspólnego śpiewania hymnu” i odśpiewali 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.
Również 9 listopada w szkole odbyła się prelekcja połączona z prezentacją multimedialną mgr. Stefana Króla „Budzenie polskości na Śląsku Cieszyńskim”, która opisywała trudny czas przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, powstanie Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego jako namiastki rządu polskiego.
Wielką radością napawa nas także wystep zespołu wokalnego „Perełki z G-3”, które 3 listopada zaprezentowały się w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie, podczas organizowanego po raz trzeci przez Krajowy Instytut Akcji Katolickiej – Ogólnopolski Koncert Pieśni Patriotycznej „Śpiewam mojej ojczyźnie”, z udziałem przedstawicieli hierarchii Kościoła Katolickiego oraz przedstawicieli rządu.

 

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
kontakt z redakcją