Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Otwarte Pracownie połączyły brzegi Olzy

W dniach od 3 do 6 października w Cieszynie i w Czeskim Cieszynie odbyła się 3. edycja Otwartych Pracowni. Koniec tegorocznej edycji to także początek przygotowań do następnej, na którą nie trzeba będzie czekać okrągłego roku. Otwarte Pracownie wrócą bowiem wiosną!

Tegoroczne Otwarte Pracownie zainaugurowane zostały w ogrodzie Ośrodka Czasu Wolnego Amos w Czeskim Cieszynie. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem odbył się pierwszy polsko-czeski warsztat poświęcony sprawnej komunikacji zatytułowany "Otwarte karty", które poprowadziło studio Dinksy. - Otwarte Pracownie (OA), podobnie jak w latach ubiegłych, stawiały na spotkanie, wzajemne poznanie i rozmowę. Już pomysł zorganizowania otwarcia poza centrum Cieszyna i Czeskiego Cieszyna wymagał od uczestników oraz twórców biorących udział w 3. edycji OA wyruszenia na spacer i poznania miejsca, które ma wiele wspólnego z twórczością – wyjaśnia Petra Slováček Rypienová reprezentująca organizatora, czyli stowarzyszenie Człowiek na granicy, który na 3. edycję Otwartych Pracowni uzyskał finansowe wsparcie miasta Czeski Cieszyn.

Na mapie tegorocznych Otwartych Pracowniach znalazło się 18 miejsc, które znajdują się jak po polskiej, tak i po czeskiej stronie Olzy. Miejsca te obejmowały zarówno pracownie artystów i rzemieślników, jak i specjalnie zaaranżowane na potrzeby twórców przestrzenie, bowiem Otwarte Pracownie to już nie tylko moment uchwycenia artysty w miejscu jego pracy twórczej, ale także seria warsztatów, spotkań oraz wystaw.

Sama idea Otwartych Pracowni pochodzi z Wielkiej Brytanii, gdzie podobne akcje odbywają się regularnie i cieszą się ogromną popularnością. W ramach Otwartych Pracowni było można odwiedzać punkty zlokalizowane na mapie, na której oznaczone zostały pracownie i miejsca spotkań z artystami. Z roku na rok mapa staje się obszerniejsza i bogatsza, co jest wynikiem coraz sprawniejszej i szerszej współpracy z twórcami. W tym roku idea kilkudniowych spotkań została także rozbudowana o formułę wystawy Magazyn osobliwości Marioli i Grzegorza Ptaków, której wernisaż odbył się w Galerii Puda w Czeskim Cieszynie już po zakończeniu imprezy, nawiązując jednak do ciągłości trwania i nieograniczonego czasem procesu twórczego.

Koniec tegorocznej edycji to także początek przygotowań do następnej, na którą nie trzeba będzie czekać okrągłego roku. Według wstępnych planów 4. edycja Otwartych Pracowni odbędzie się na przełomie maja i czerwca 2020. W oczekiwaniu na kolejną edycję zachęcamy do zapoznania się z podsumowaniem tegorocznej edycji, które w formie dwujęzycznego katalogu znajduje się na stronie www.cloveknahranici.eu.

W 3. edycji Otwartych Pracowni udział wzięli: Galeria 13, w której swoje prace zaprezentowała grupa artystyczna Osmička z Czeskiego Cieszyna; kawiarnia Tramwaj Cafe, gdzie obejrzeć było można wystawę fotografii Luďka Ondruški; Pracownia Krawiecka Renaty Weber, w której odbyły się warsztaty z Mokosz oraz warsztat szycia ekotorby na zakupy; Too pracownia rzeczy, która zorganizowała Otwarty magazyn; Pracownia 4 arch, gdzie odbyły się warsztaty rysunkowe, a także pracownia Łucja Beskid Folk, Atelier Stylu Moniki Mol, Vean. Softshell oblečení pro děti, Art bellis. Floristka Blanka Zapletal, Anna Kochová. Modiství a tvorba šperků, Atelier Rosana - make-up & creative artist, Kristýna Olszarová, której fotografie zostały wystawione na nabrzeżu Olzy i w Parku A. Sikory oraz Klaudie Švrčková, która swoje obrazy zaprezentowała w klubie Blady Świt w Czeskim Cieszynie.

 

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.