Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?
Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.
Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!
Pierwszy rusznikarz w CIESZYNIE ...
Pierwszym rusznikarzem Cieszyńskim był Jerzy Puszkarz rok 1529. Rozwój rzemiosła nastąpił po utworzeniu cechu rzemiosł wspólnych rok 1585.
W roku 1595- przyjeżdża do Cieszyna Elżbieta Kurlandzka ( Kurlandia, kraina historyczna na terenie obecnej Łotwy) z jej orszakiem przybywa do Cieszyna zdolny ślusarz, rusznikarz Jerzy Kurland, który jak się później okazało był twórcą tzw. zamka kołowego, zwanym kurlandzkim. Elżbieta Kurlandzka poślubiła księcia cieszyńskiego, Adama Wacława.
1600 w Cieszynie działa 8 warsztatów rusznikarskich. Od tego czasu następował stały rozwój rzemiosła rusznikarskiego. Rusznikarze cieszyńscy wykonywali oprócz strzelb „Cieszynek” (ptaszniczek) jeszcze arkezbuzy, pistolety, półhaki, czekany i prochownice, a cechą wspólną tych wyrobów był styl cieszyński, tzn. motywy mitologiczne, sceny biblijne, motywy roślinne wraz z kwiatem cieszynianki. Wysoki kunszt wykonawstwa pod względem artystycznym i rzemieślniczym spowodował, że były cenione i sławne na całą ówczesną Europę.
Ta broń nigdy nie służyła do celów militarnych, była używana jedynie do polowań, głównie na ptactwo siedzące. Wraz z rozwojem przemysłu w tym szczególnie zbrojeniowego na potrzeby wojenne, spowodował nieopłacalność produkcji pojedynczych sztuk o archiwalnych konstrukcjach.
Po wielu latach zastoju, pojawił się piastowskim grodzie nad Olzą, Jerzy Wałga i przywrócił to piękne rzemiosło na nowo do życia…
[z archiwum rodzinnego Jerzego Wałgi]
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.

Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.