Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Pierwszy taki konkurs plastyczny dla przedszkolaków. 

Do dnia dzisiejszego tylko w Skoczowie przetrwał znany wcześniej na Śląsku Cieszyńskim obyczaj wielkanocny „Wodzenie Judosza”. Kultywują go w tutaj dwie organizacje, Ochotnicza Straż Pożarna i Towarzystwo Miłośników Skoczowa. Chodzenie z Judaszem ma w Skoczowie już kilkusetletnią tradycję. Słomiana postać wysoka na trzy metry jest ozdobiona kolorowymi wstążkami i naszyjnikiem z trzydziestu „srebrników”. Judasza prowadzą ulicami miasta w Wielki Piątek i Wielką Sobotę dwaj halabardnicy, a dzieci idą z klekotkami i wołają „Kle, kle, kle”. W Wielką Sobotę kukła jest uroczyście palona co ma symbolizować pożegnanie wszelkiego zła i nieszczęścia dla każdego mieszkańca oraz miasta, a rozpoczęcie nowego, dobrego roku (do następnej wiosny).

Towarzystwo Miłośników Skoczowa, chcąc przybliżyć dzieciom – mieszkańcom gminy – lokalną tradycję zaprosiło - tym razem - przedszkolaki do konkursu plastycznego „Tradycja wodzenia Judosza”. Zgłoszono prace dzieci z czterech skoczowskich przedszkoli. Jury składające się z członków Zarządu TMS wybrało jedną pracę zwycięską i wyróżnienia. Rozdanie nagród nastąpiło podczas „Nocy Muzeów” , 25 maja, w siedzibie Towarzystwa Miłośników Skoczowa. Nagrodę główną otrzymał Jakub Kałuża z Przedszkola w Wiślicy. Wyróżnienia otrzymali : Milena Wandzel (PP nr 2), Kalina Kasprzyk ( PP nr 2), Milena Cieślar (PP nr 1) , Anna Pilich (PP w Ochabach), Jakub Boryś ( PP w Ochabach), Matylda Kałuża (PP w Ochabach), Gracjan Mistal ( PP w Wiślicy), Agata Michałek ( PP w Wiślicy), Dominik Moskała ( PP w Wiślicy) , Bartosz Szarzec ( PP w Wiślicy) i Szymon Juroszek ( PP w Wiślicy) . Młodym artystom gratulowała talentu Prezes TMS Diana Pieczonka – Giec.

Cieszy to, że dzięki społecznikom z organizacji skoczowskich kultywowana jest ta jedyna w Polsce tradycja, a przedszkolaki najbardziej ucieszyły się z nagród !!!

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
kontakt z redakcją