Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?
Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.
Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!
Pokaz z zakresu transmisji danych z wykorzystaniem technik światłowodowych
21 kwietnia w szkolnej auli ZSTiO w Skoczowie odbyły się pokazy z zakresu transmisji danych z wykorzystaniem technik światłowodowych zrealizowane przez panów Leszka Dorighiego i Pawła Malika z firmy EURO.NET.PL – przedsiębiorstwa z Cieszyna, będącego dostawcą usług internetowych.
W ramach spotkania nasi goście zapoznali uczniów kształcących się na kierunkach technik elektronik oraz monter-elektronik z budową światłowodów, technologiami montażu światłowodów, a przede wszystkim zaprezentowali proces spawania przewodu, z dokładnym omówieniem szczegółów. W trakcie prelekcji uczniowie zobaczyli przełącznice i mufy światłowodowe, mieli możliwość przyglądnięcia się z bliska patchcordom światłowodowym oraz narzędziom stosowanym podczas prac związanych z obsługą światłowodów.
Ponadto pan Leszek Dorighi podzielił się z naszymi uczniami swoją ogromną wiedzą praktyczną z zakresu obsługi łącz światłowodowych, często popełnianych błędów przez serwisantów przy obsłudze osprzętu światłowodowego oraz zasad, których należy przestrzegać podczas pracy z światłowodami. Dodatkowo młodzieży zostały zaprezentowane techniki wykrywania uszkodzeń w światłowodach i omówione przyczyny ich powstawania. W ramach spotkania zostały zaprezentowane również mierniki służące do pomiaru tłumienia w światłowodach oraz osprzęt sieciowy umożliwiający zawieszenie światłowodów na słupach energetycznych.
Po części poświęconej światłowodom pan Paweł Malik omówił budowę okablowania starszej generacji opartej o skrętkę UTP. Na początku pan Paweł zaprezentował gotowy patchcord, który można zakupić w sklepie z akcesoriami komputerowymi, a następnie pokazał uczniom jak można samodzielnie zmontować taki przewód zakończony dwoma wtyczkami RJ-45 z wykorzystaniem skrętki UTP kat. 5. Do zrealizowania tego zadania posłużył się dedykowaną w tym celu zaciskarką złącz RJ-45, a po zmontowaniu przewodu pokazał urządzenie do testowania poprawności połączeń w ramach wtyczki RJ-45.
Pan Paweł omówił również technologię PLC, czyli transmisję danych z wykorzystaniem domowej sieci elektrycznej, z którą coraz częściej spotyka się w trakcie swojej pracy.
Na zakończenie pokazów pracownicy firmy EURO.NET.PL skonfigurowali instalację, jaką montuje się w budynkach wielorodzinnych, zawierającą zarówno elementy światłowodowe, jak i oparte o urządzenia wykorzystujące popularną „skrętkę”. W elekcie powstała sieć komputerowa, w skład której - poza wyżej wymienionym okablowaniem - weszły: router, przełącznice z adapterami, konwertery światłowodowe, komputer pełniący rolę elementu testującego przesył danych oraz umożliwiającego zdalne konfigurowanie routera.
Zakończenie spotkania zostało poprzedzone złożeniem propozycji odbycia praktyk w firmie EURO.NET.PL dla uczniów naszej szkoły w charakterze monterów sieci komputerowych, instalacji teleinformatycznych, instalacji telewizji kablowej oraz CCTV.
Podsumowując spotkanie, należy podkreślić ogrom wiedzy praktycznej i doświadczenia zawodowego naszych gości. Pracownicy firmy EURO.NET.PL prowadzili pokazy w sposób bardzo profesjonalny, wykazując się także umiejętnościami dydaktycznymi, gdyż omawiali poszczególne zagadnienia tak, jakby na co dzień byli zatrudnieni w szkole. Dużą zaletą prezentacji był przemyślany podział materiału, dzięki czemu spotkanie rozpoczęło się od zapoznania uczniów z elementarnymi faktami dotyczącymi światłowodów, a następnie na tej bazie rozszerzano wiedzę słuchaczy o coraz bardziej skomplikowane informacje. Dodatkowym atutem pokazu było prezentowanie omawianych zagadnień na rzeczywistych elementach, które uczniowie mogli obejrzeć z bliska.
Z punktu widzenia uczniów najbardziej ciekawy był pokaz spawania światłowodów, a nasi prelegenci zadbali o dokładny opis procedury poprawnego wykonania spawu, ze szczególnym naciskiem na zasady BHP oraz skutki niedbałego wykonania połączenia. Dla obecnych w auli nauczycieli przedmiotów zawodowych najciekawsze informacje związane były z przykładami niepoprawnego działania sieci – objawami, sposobami wykrywania oraz rozwiązaniami mającymi na celu ich naprawienie.
Spotkanie zorganizował pan mgr inż. Krzysztof Szczepański – nauczyciel przedmiotów zawodowych.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.