Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?
Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.
Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!
Politycy w Dzięgielowie
Jubileuszowy 65.Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie jest oficjalnie rozpoczęty. Ponad dwa tysiące osób corocznie przyjeżdża tu, by podładować swoje duchowe akumulatory. Uczestnicy TE biorą udział w licznych spotkaniach, seminariach, wykładach czy warsztatach poświęconych nie tylko tematyce biblijnej, sprawach wiary czy religii.
Przygoda pod namiotem w Dzięgielowie zaliczana jest do jednej z największych imprez tego rodzaju w naszym kraju, a może nawet w całej EU. Organizatorzy swoje przesłanie kierują do ludzi w każdym wieku, każdej profesji i wywodzących się z różnych środowisk. Treść przekazu od ponad półwiecza jest wciąż taka sama:
Bóg tak ukochał ten świat i Polaków, że dał Swojego Syna, aby każdy kto w Niego uwierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne (św. Jan 3,16). Nie ma na świecie drugiej takiej oferty dotyczącej życia wiecznego…
Dzięgielów, malutka wieś na południu Polski, w centrum zjednoczonej Europy, dzięki osiągnięciom technologicznym XXI wieku może być słuchana i oglądana na całym świecie dzięki łączom Internetowym. Tym sposobem realizowane jest polecenie Zbawiciela z Galilei, aby czynić uczniami wszystkich mieszkańców naszej planety. Nie tylko z ciekawości przyjeżdżają do Dzięgielowa politycy i biznesmeni z pierwszych stron gazet, jak były premier Jerzy Buzek czy były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin i inni. Podczas ostatniego panelu dyskusyjnego, prowadzonego przez radnego wojewódzkiego Janusza Buzka, zaproszeni goście próbowali na forum zmierzyć się z pytaniem i dać na nie odpowiedź: „Czy Pan Bóg jest Konserwatystą czy Socjalistą?” Zastanawiano się nad rolą państwa i Kościoła.
Dyskusja nie przypominała przepychanki telewizyjnej, ale miała dostatecznie wiele emocji i wigoru. Prelegenci nie przebierali w słowach ale mówili otwarcie i szczerze. Padło pytanie, dlaczego rząd nie łoży w Polsce na polską naukę? W porównaniu ze światowymi liderami, jesteśmy na szarym końcu, a dokładnie na 43 miejscu!, ze swoim 0,7% !
Kto jest pierwszy? Izrael który łoży na naukę i innowacje 4,4 % PKB!, Kanada 1,8, USA 2,9, Finlandia 3,9. Wszyscy byli zgodni, że to się opłaca, dla obywateli i dla narodu. Podkreślono że jesteśmy narodem ciężko i najwięcej pracującym, ale kiedy podano jak z płacami Polaków, powiało chłodem. Dlaczego nasze płace nie są porównywalne z krajami UE? Tego politycy nie potrafili rozgryźć.
Prelegenci byli zgodni, że na dobrobyt Ameryki złożył się protestancki etos pracy. Nie kto inny, ale ludzie kochający Boga Biblii, zaznający prześladowania dla Słowa Bożego, szukali na Ziemi innego miejsca, gdzie mogliby żyć i pracować pod Bożym błogosławieństwem. Tym miejscem okazały się Stany Zjednoczone. Tu osoba której się powiodło w życiu, 10% swojego kapitału dzieli z rodziną, a resztę majątku zapisuje jakiejś uczelni na szczytny cel, np. walki z nieuleczalnymi chorobami…
Minister Gowin upierał się, by rząd obniżył podatki a to przyczyni się do ożywienia gospodarczego. Inni to kwestionowali. Efektywność naszej gospodarki i rozwój społeczeństwa postrzegano przez pryzmat takiej obserwacji: Moje dzieci żyją lepiej niż ja…
Wspomniano o kapitalizmie globalnym, o młodych którzy wyjechali z naszego kraju i wnoszą swój wkład w budowanie dobrobytu u innych, zamiast w Polsce. Wskazano też na wielkie źródła dochodu, na giełdach, które pozostają nieopodatkowane.
Nie zapomniano też podkreślić, jaki stosunek miał Bóg, do tych, którzy na terenie Świątyni zajęli się biznesem i wprowadzili pierwsze kantory wymiany walut w świecie nowożytnym. Zostali przepędzeni … Wspominano też o zgodzie polityków na wadliwe rozwiązania prawne i ustrojowe i przeroście biurokracji. Licznie zgromadzeni słuchacze nie otrzymali odpowiedzi, dlaczego Polak zarabia cztery razy (4x) mniej niż inni obywatele UE?
Przytoczono też przykład pewnego rodzaju służb, które miało 14.ośrodków szkoleniowych które wykorzystywano w 30%. Gdyby sprzedano z nich 8, zaoszczędzono by ok.25 mln zł. Był to klasyczny przykład marnotrawienia grosza publicznego.
Czy państwo ma stać na straży moralności obywateli? Państwo, to umowa społeczna, to wspólne dobro. W Biblii nie brakuje wzorców i odpowiedzi są gotowe. Problem jest w tym, aby je wdrożyć w życie i zastosować w każdym wymiarze. Kościół nie może uchylić się od swojej odpowiedzialności i troski za wiernych i za naród, w którym funkcjonuje. Kościół to edukacja i nie tylko duchowa, choć ona jest fundamentem człowieka.
„Błogosławiony naród, którego Bogiem jest Pan …” (Psalm 33,12).
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.