Polskie Gimnazjum w Dusznikach - Zdroju

W pierwszą grudniową niedzielę w ramach projektu „Poznajemy Polskę przez edukację i zabawę” czterdziestu uczniów klas drugich Polskiego Gimnazjum im. J. Słowackiego w Czeskim Cieszynie wyjechało na Dolny Śląsk, by zwiedzić nieznaną im dotąd Ziemię Kłodzką - ciekawy i pełen tajemnic region turystyczny. Uczniowie wraz z opiekunami zamieszkali w Domu Wczasów Dziecięcych w Dusznikach - Zdroju.

 To był tydzień kontaktu z żywym językiem polskim, dni wypełnione wycieczkami edukacyjnymi oraz zajęciami w miejscowych szkołach.

Udało nam się zobaczyć między innymi dawną kopalnię cennego kruszcu w Złotym Stoku, tamtejszy Park Techniki, Sztolnie Walimskie – kwatery Hitlera, Muzeum Papiernictwa oraz uroczy Dworek Chopina w Dusznikach, ośrodek szkoleniowy polskiego biatlonu (z możliwością własnoręcznych prób strzeleckich), wspaniałą bazylikę w Wambierzycach i twierdzę w Kłodzku. Dodajmy, że Dolny Śląsk był od wieków tyglem różnych kultur i narodowości, w którym ścierały się tradycje polskie, niemieckie i czeskie.

 Serdecznie dziękujemy wszystkim organizatorom - Fundacji „Oświata Polska za Granicą”, Fundacji Rozwoju Zaolzia, TNP i Centrum Pedagogicznemu w Czeskim Cieszynie za zorganizowanie i sfinansowanie wyjazdu do Dusznik i okolic zdrojowego miasteczka.

 

Było świetnie, prosimy o jeszcze!

Uczniowie wraz z opiekunami

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
kontakt z redakcją