Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?
Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.
Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!
Stajenkowy konkurs w Międzyświeciu
W trudnych czasach pandemii w Zespole Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Miedzyświeciu kładziemy nacisk na aktywizowanie uczniów między innymi poprzez uczestniczenie w różnorakich, zdalnych konkursach. W przestrzeni wirtualnej odbyło się ich już sporo, a ostatni z nich, jak przystało na okres bożonarodzeniowy, na zdjęcie najpiękniejszej stajenki.
Tradycja szopek bożonarodzeniowych, mocno zakorzeniona w naszym kraju, sięga średniowiecza. Święty Franciszek z Asyżu jako pierwszy zorganizował żywą szopkę 24 grudnia 1223 roku w Greccio, która była naturalnej wielkości i składała się z żywych zwierząt i ludzi. Celem świętego Franciszka było przybliżenie tajemnicy zbawienia i zainteresowanie ich wiarą. Z biegiem lat szopki były stopniowo rozbudowywane, coraz bardziej urozmaicane, a sam pomysł trafił do wiernych, którzy postanowili wykorzystać tę ideę w swoich domach. Z biegiem lat ta piękna tradycja trafiła pod strzechy i w obecnych czasach każda polska rodzina stawia w centralnym miejscu swojego domu w najbardziej widocznym miejscu. Każdego roku szopki w okresie świątecznym zdobią wszystkie kościoły, które prześcigają się w atrakcyjności i wyjątkowości formy.
Na nasz konkurs napłynęły szopki wykonane własnoręcznie przez uczniów jak i domowe przekazywane z pokolenia na pokolenie oraz zdobiące kościoły Ziemi Cieszyńskiej. Wyróżnieni i nagrodzeni zostali nasi uczniowie Bartek Kałuża, Natalia Kobiela, Damian Uznański i Ola Drelowska. Dziękujemy za udział w konkursie i jednocześnie zachęcamy do kultywowania pięknej tradycji stawiania domowych szopek, a jeżeli w naszej rodzinie jej nie ma to warto rozpocząć.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.