Stanislaw Włosok-Nawarski - XXIII Sejm Dzieci i Młodzieży

Razem z kolegą kandydujemy do XXIII Sejmu Dzieci i Mlodzieży.Głównym zadaniem tegorocznej sesji jest rozpropagowanie zasłużonej postaci,która jest niedoceniana w swoim mieście.W tym celu wybraliśmy postać pana Stanisława,którego historię chcielibyśmy wam przybliżyć.

Stanisław Andrzej Włosok-Nawarski urodził się 10 sierpnia 1921 r. w Drogomyślu, niedaleko Skoczowa na Śląsku Cieszyńskim.Od najmłodszych lat interesował się sportem (szczególnie tenisem) oraz - z racji miejsca zamieszkania w dzieciństwie - narciarstwem. Wielokrotnie startował w zawodach w skokach narciarskich organizowanych na skoczni w Wiśle Malince. Odnosił tam liczne sukcesy.W sierpniu 1939 r. ojciec Nawarskiego, weteran pierwszej wojny światowej i podpułkownik rezerwy został zmobilizowany. Zbliżała się wojna. 1 września 18-letni wówczas Nawarski został wcielony do 130-osobowego składającego się ze Ślązaków oddziału ojca i wraz z nim przedzierał się w kierunku Lwowa. Tam zastał ich dzień agresji ze strony ZSRR - 17 września - i krótko po tym sowiecka niewola. Wraz z innymi jeńcami Nawarski został załadowany do pociągu, który wyruszył w nieznanym kierunku.Jednak w bardzo szybkim czasie udało mu się uciec.W ciągu kilku dni Nawarski dotarł do Anglii,gdzie podjął szkolenie na pilota.Swój pierwszy lot operacyjny wykonał 23 października 1942 r., natomiast jego pierwszym lotem bojowym był było wymiatanie nad Abbeville 21 stycznia 1943 r. W kolejnych miesiącach brał udział w podobnych lotach (osłona bombowców, wymiatanie) nad Francją i Holandią. 

 

Nawarski został odznaczony licznymi orderami za zasługi wojenne. Po wojnie Stanisław osiedlił się w Northwood gdzie zmarł 8 stycznia 2017 roku.

Zapraszamy również na naszą stronę na facebooku: LINK

źródło:
dodał: autor
Komentarze
0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
kontakt z redakcją