Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Świadomi ekologicznie - nadzieją przyszłości

W dniach od 3 do 6 czerwca 2019 r. w Cieszynie odbyły się po raz 21. warsztaty w ramach ekologicznego projektu „Junior Eco – Expert Project”.  Gospodarzem warsztatów był Zespół Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie. Warto zaznaczyć, że placówka ze szkołami ochrony środowiska: w Tokaju na Węgrzech, Ysper w Austrii, Veseli nad Luźnici w Czechach współpracuje od 2004r. W tym roku do projektu dołączyła szkoła z Pieszczan na Słowacji.

Tematyka warsztatów dotyczyła różnych zagadnień związanych z ochroną przyrody w rejonie Cieszyna, a także działań przyjaznych środowisku we wszystkich krajach partnerskich. Uczestnicy projektu zostali podzieleni na pięć międzynarodowych grup i zajęli się problematyką związaną m.in. z: ochroną różnorodności biologicznej w rejonie górskim, zasobami mineralnymi, eksploatacją i wykorzystaniem solanki, ochroną wody, ekologicznymi metodami hodowli zwierząt.

Wyniki obserwacji posłużyły młodzieży do przygotowania relacji przedstawionej podczas konferencji podsumowującej realizację projektu. Konferencja była także okazją do zaprezentowania programu artystycznego promującego szkołę, region, kraj, z którego uczestnicy pochodzili. Wydarzenie swoją obecnością uświetnili: p. Danuta Łabaj (przewodnicząca Komisji Edukacji), p. Michał Rajwa (kierownik Wydziału Edukacji), p. Barbara Chojnacka (z-ca dyrektora ds. Edukacji w Instytucie Nauki Edukacyjnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie), p. Agata Franek (inspektor/ wizytator  Kuratorium Oświaty w Katowicach), p. Ladislav Honsa (dyr. z Veseli nad Lužnicí), p. Erika Molnar (dyr. z Tokaju), Johann Zechner (były dyr. z Yspertal), p. Eva Stručková (dyr. z Pieszczan), p. Vit Rada (burmistrz Veseli), Kovács Enikő (dyr. generalny Technicznego Centrum Zawodowego Szerencs w Tokaju), Rubi Zsoltne (kanclerz TCZ Szerencs w Tokaju),Peter Trötzmüller (przedstawiciel z Wyższej Szkoły Zawodowej na rzecz Ekonomii i Ekologii w Yspertal), Heide Marie-Nebauer  (nauczycielka z Yspertal). Zaproszonych gości powitała: p. Iwona Bebek – dyrektor Zespołu Szkół im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie.

Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Funduszu Wyszehradzkiego oraz Starostwa Powiatowego w Cieszynie. Funkcję koordynatorów projektu w Zespole Szkół im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie objęły: p. Beata Szwed i p. Agata Klus.

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.