Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Święto Drzewa w Międzyświeciu

„Święto Drzewa” w Zespole Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu na stałe wpisane jest w kalendarz imprez szkolnych. W dniu 10 października co roku prowadzimy akcję sadzenia drzew połączoną z edukacją ekologiczną. W tej kwestii pozostajemy od lat we współpracy z nadleśnictwem w Ustroniu.

Nie wszyscy wiedzą, jaką ogromną rolę pełnią drzewa w otaczającym nas świecie. Przede wszystkim są dostarczycielami bezcennego tlenu i pochłaniaczami dwutlenku węgla. Ponadto odgrywają istotną rolę w funkcjonowaniu krajobrazu rolniczego. Stanowią naturalną zaporę przeciwwietrzną, przeciwśnieżną, przeciwpowodziową a także chronią przed suszą. Drzewa podtrzymują obieg wody, gromadzą i zatrzymują jej znaczne ilości np.: 100 drzew zatrzymuje rocznie ok. 450 litrów wody opadowej, spowalniając w ten sposób szybkie parowanie. Korzenie drzew pomagają utrzymać gruzełkowatą strukturę gleby, dzięki której zapewniony jest dostęp wody i powietrza w głąb gleby. Oprócz tego znacznie hamują pęd wiatru, a przez to chronią przyległe tereny przed szkodliwym jego działaniem, erozją wietrzną na polach uprawnych. Stanowią także nieocenione siedlisko dla świata roślin, zwierząt i ludzi.

Wartość przyrodnicza drzew rośnie wraz z wiekiem. Im starsze drzewa tym większa liczba zasiedlających je organizmów, w tym rzadkich i zagrożonych zwierząt, roślin czy grzybów. Nie sposób wymienić wszystkich pozytywnych efektów funkcjonowania drzew w środowisku nas otaczającym. Czasem nie dostrzegamy jakie posiadają wartości estetyczne a wystarczy chwila by dostrzec ich niesamowite piękno. W Polsce dominują drzewa iglaste w tym głównie świerk i sosna zaś z liściastych dąb i brzoza.

Z wiadomych względów w tym roku nie mogły odbyć się spotkanie warsztatowe w związku z tym prowadziliśmy konkurs fotograficzny pod hasłem „Drzewo”. W efekcie nadesłano sporo zdjęć, z  których bezkonkurencyjną stała się akacja Marleny Gach. Drugie miejsce zdobył sumak octowiec autorstwa Oli Grelowskiej zaś trzecie jabłoń Filipa Czwartosa. Czasem może warto spojrzeć na otaczający nas świat innymi oczyma i docenić jaki jest niezwykły i fascynujący.

 

źródło:
dodał: autor

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-10-27 11:03:47
Orro_: Będziecie mieć święta drzewa ... Już wam w Miedzyświeciu instalację przetwarzania odpadów szykują. https://bip.skoczow.pl/obwieszczenie-burmistrza-miasta-skoczowa-w-sprawie-nalozenia-obowiazku-przeprowadzenia-oceny-oddzialywania-na-srodowisko-wk-6220-1-2020-z-dnia-23-pazdziernika-2020-r#cnt
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.